Aby sníh nezpůsobil škody - ochrana proti sesuvu sněhu

Aby sníh nezpůsobil škody

Ochranu proti sesuvu sněhu ze střechy vašeho domu zajistí systém Lindab Protect

Letošní zima byla na sníh štědrá. Děti a lyžaři to jistě přivítali, těm ostatním ale nadělal nemálo starostí, zvláště pak majitelům nemovitostí. Těm zvláště při rychlém jarním oteplení totiž může způsobit mnoho škod. A to jak přímo na střechách domů, často ale také na dalším majetku, například na autech zaparkovaných blízko domu či v některých případech dokonce na zdraví kolemjdoucích! Tomu lze ale poměrně snadno předejít. Stačí střechu proti sesuvu sněhu dobře zabezpečit.

Sníh k zimě prostě neodmyslitelně patří. Podle údajů Státního hydrometeorologického ústavu může maximální sněhová pokrývka na českých horách dosáhnout až 5 metrů, ve městech 75 centimetrů! Za jeden jediný den dokáže na horách napadnout až metr sněhu, ve městech zhruba 30 centimetrů.

Co dokáže sníh

Co tato čísla znamenají?  Na střeše o rozloze 100 m2 se při 30-centimetrové vrstvě může vytvořit ledovec vážící 30 tun!  A ten dokáže nadělat nepředstavitelné škody. „Může jít například o škody způsobené tíhou sněhu na budovách,“ říká Marek Vích, tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa. „ Nejčastěji jde o poškozené okapy, zachytávače sněhu, ale může jít i o jiné a podstatně větší škody, například prolomení krovu, byla-li vrstva sněhu silná a těžká. Hrazeny jsou ale i škody způsobené na pojištěném majetku pádem sněhu, například ze sousední střechy,“ dodává.

V horších případech musí pojišťovna řešit také pojistné události, při nichž padající sníh někoho zranil. Vlastník budovy totiž v případě, že sníh či led ze střechy neodstranil, nebo na riziko alespoň neupozornil, odpovídá za škodu na zdraví a věcech.

            Škodám se dá předcházet

Jak konkrétně se tedy bránit, aby nám sníh přinášel jen radost a nikoliv starost? Na tento problém by se samozřejmě mělo myslet již v projektu. Projektant by měl navrhnout takovou protisněhovou ochranu, která odpovídá klimatu v dané lokalitě. Základ je v samotném řešení střechy, v jejím spádu a výběru vhodné střešní krytiny. A to potom doplnit o bezpečnostní prvky.

„ Především na horách majitelé upřednosňují léty prověřenou falcovanou krytinu PLX z pozinkované oceli, která je hladká, s minimem spojů, takže je nejen odolná, ale zároveň zabraňuje tomu, aby se na ní sníh udržel. Hladký povrch krytiny umožňuje plynulé sjíždění sněhu. Ten pak dlouhodobě nezatěžuje krov, což je důležité zejména u starších objektů. V zátěžových oblastech je vhodné na střechy instalovat sněhové zábrany a rozrážeče sněhu, které ho zachytávají  především v době tání,“ říká Štěpán Lášek ze společnosti Lindab, která vyrábí střešní krytiny, okapy a další ochranné prvky ze švédské pozinkované oceli. Sněhové zábrany je vhodné umístit především v okapové části, nad balkony a nad vchodem. „ Ocelové protisněhové rozražeče ve tvaru trojúhelníků je vhodné rozmístit po celé ploše střechy,“, dodává Štěpán Lášek z Lindabu. Pokud tomu tak není, sníh, sesouvající se ze shora, může vytrhnout vše, co vyčnívá z roviny střechy – spodní hrany tašek, prostupy střechou, v úžlabí části nařezaných tašek a podobně. I z tohoto důvodu se i na českých horách preferují pásové plechové krytiny bez rizikových spojů a výstupků. Ve vysokohorských zátěžových oblastech se pak, jak určují stavební normy, musí na okraj střechy namontovat účinnější zábrany v podobě desky nebo tyčového zátarasu.

Problém působí i námraza

Problémy na střeše často způsobuje i namrzání. Jestliže totiž po ranním mraze přejdou teploty z minusových hodnot na plusové, sníh začne tát a voda stéká do žlabů a svodových trubek. Večer ale voda a těžký sníh na střeše, ve žlabech i trubkách zmrzne, což způsobí, že se postupně ucpe odvodňovací cesta. Voda pak začne přetékat přes okraje žlabů a vytváří rampouchy, které mohou narůst do délky až 3 metrů a vážit i 100 kg. Tím může dojít k tomu, že okapy se pod tíhou ledu mohou odtrhnout a prasknout. I těmto škodám se dá ale předejít. Jak?

Nejjednodušším způsobem je zvolit takový okapový systém, který umožňuje bezproblémovou demontáž v zimním období. Na zimu okapy jednoduše odmontujete a vyloučíte tak riziko, že je poškodí zmrzlá voda nebo že je strhne sjíždějící sníh. Dalšími způsoby pak jsou například termokabely, které námrazu v okapech rozehřívají.

Ochrana majetku i zdraví před sněhem je často majiteli domů z ekonomických důvodů zanedbávána a podceňována. Stačí však zima s větším množstvím sněhové nadílky nebo rychlé oteplení jaké nám připravilo letošní jaro a mohou vzniknout ohromné škody vyžadující vysoké finanční náklady. Nejjistější ochranou před zimou je kvalitní střecha se  správnou protisněhovou zábranou, ta má chránit celý dům s veškerým majetkem i zdraví kolemjdoucích, proto není moudré ji  o nic z toho ochuzovat.

 

Zdroj: Lindab s. r. o.,

e-mail: www.lindab.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Aktuální téma