Bazén ? Někdo raději BIOTOP !

Living, 11.4.2006

Kousek přírody na dosah

 

Ne každý chce stavět na zahradě betonové konstrukce zastřešené hliníkovou zasklenou konstrukcí. Stále víc lidí raději oželí celoroční komfort koupání a dá přednost pohledu na biotop neboli přírodní koupací jezírko.

 

Biotop je malá vodní plocha s přírodním samočištěním, která funguje jako ekosystém s trvalou kvalitou vody vhodnou ke koupání. Tvar jezírka určíte sami, do každého prostoru se hodí jiný. Skládá se ze dvou částí: hluboká slouží ke koupání, mělká, porostlá vodními rostlinami, k filtraci vody. Nemusíte se bát, že si nezaplavete – obvyklá hloubka koupací části se pohybuje přes dva metry a délka podle celkové velikosti dosahuje až pěti metrů.

 

Více prostoru

Proti klasickým bazénům, které lze postavit na několika metrech čtverečních, počítejte zhruba s dvojnásobnou plochou. Nebudujete jen bazén, ale vodní plochu podobnou přírodnímu rybníku. Ten, aby mohl dosáhnout účinnosti čištění, potřebuje dost prostoru k regeneraci vody. Zahradní architekti proto uvádějí, že minimální plocha, kterou budete na zahradě potřebovat, je 50 metrů čtverečních. Jestliže má biotop na zahradě skutečně vyniknout a zároveň poskytnout i komfort ke koupání, měl by to být alespoň dvojnásobek.

Z toho vyplývá, že se biotop nehodí k řadovému domku s celkovou plochou pozemku kolem 400 metrů čtverečních. Přírodní útvar jako „rybník“ na zahradě potřebuje i odstup od domu, dostatečný prostor a vzrostlou zahradu, aby harmonicky splynul s okolní přírodou.

 

Jak to funguje

Účinnou filtraci vody zabezpečuje součinnost „práce“ vodních rostlin a filtrace speciálně přizpůsobené podmínkám biotopu.

V našich podmínkách se v regenerační části uplatňují hlavně vodní, bahenní a vlhkomilné rostliny, například orobince a rákosy. Druhou fázi čisticího procesu zajišťuje samotná filtrační jednotka. Jeho důležitou částí je skimer, který filtruje povrchovou vodu z jezírka a sbírá ji do čisticí jednotky. Na rozdíl od pískové používané v umělých bazénech tu nenajdete písek, ale speciální granulát Aqua Supertron a plavený štěrk. Tyto vrstvy zachycují organické nečistoty, které se díky mikroorganismům usazeným ve filtraci přeměňují v anorganické – ty slouží jako živný roztok pro rostliny v regenerační zóně biotopu. Dochází k dokonalému koloběhu a přeměně jako v přírodě.

Ze skimeru vede ještě jedno potrubí, voda se tlačí na takzvaný pramenný kámen, kde se voda okysličuje a dodává živiny mikroorganismům usídleným ve filtrační jednotce. Celý systém dosáhne podobné rovnováhy, jaká funguje v čisté přírodě. Na zahradě jí musíte trochu pomoci – něco bude stát energie pro čerpadlo, které uměle vytvoří proud permanentní horské bystřiny. V době koupací sezóny poběží podle teploty vody a ovzduší 8 až 12 hodin denně.

Pokud se podaří nastartovat automatický samočisticí proces, lze si užívat zdravé koupání bez použití chemie. Pouze dbejte, aby se do vody nedostala hnojiva nebo zahradní chemie, která by životní cyklus mikroorganismů ochromila.

 

Malý rozdíl ceny

Aby se v jezírku udržela voda, celá vybagrovaná jáma se „vystele“ hydroizolační fólií a geotextilií, která zabrání prorůstání kořenů v půdě. Až pozvete na zahradu bagr, necháte vytvořit jednu hlubokou jámu, která bude sloužit jako koupací část. Na ni navazuje mělká, tvořící zhruba násobek plochy hluboké jámy. Doporučuje se zvolit různé hloubky podle toho, jakým rostlinám se kde daří. Mělká část se ještě zpevňuje kačírkem, který usnadňuje zakořenění vodních rostlin.

U přírodních bazénů se často při úpravě okolí kombinuje kamenná dlažba s dřevem, které může navázat až nad hlubokou část jezírka, aby vytvořila molo doplněné schůdky pro snadnější výstup z vody. Protože je každý biotop bazén na míru, záleží na fantazii vaší či zahradního architekta, jaký bude mít tvar a jaké materiály se k úpravě okolí použijí.

Ceny za biotop se pohybují mezi 2500 a 3500 korun za čtvereční metr plochy a cena obvykle nezahrnuje zemní práce. Za stometrovou vodní plochu zaplatíte kolem 300 000 korun. To na první pohled vypadá hodně, jenže když porovnáte tuto cenu s částkami za kvalitně vyrobené umělé bazény,  zjistíte, že je v srovnatelná. Na oplátku dostanete na zahradu kus živé přírody, odpadne věčná starost s údržbou pomocí bazénové chemie - a náklady na ni nejsou zanedbatelné!

Na druhou stranu se musíte rozloučit s vymoženostmi, jako je možnost přitápění bazénu (biotop se však v porovnání s klasickým bazénem rychleji zahřívá díky mělké vodě na okrajích a černé fólii na dně bazénu) nebo zastřešení. Každý si tedy může vybrat, co je mu milejší.

 

BOX:

Minimální údržba

Jezírko založené podle uvedených principů má malé nároky na údržbu. Pouze je třeba se starat, aby se do něho nedostalo nic škodlivého - hnojiva ani postřiky. Úplná výměna vody se provádí jednou za pět let, obvykle se spojuje s vyčištěním fólie od napadané hlíny a písku z mělké části. Pouze se dopouští voda, která se v horkém létě odpaří. V zimě, kdy jezírko zamrzne, by se měl z ledu odstraňovat sníh, aby vodní  stále zelené rostliny měly dost světla. Nebojte se obojživelníků ani ryb! Patří ke zdravé vodní ploše a přispívají k její ekologické rovnováze.

 

Marek Burza

více se dočtete v časopise Living, číslo 4/2006.

 

 

 

 Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Technika