Lícovky aneb každému na odiv

Peloton, 27.2.2007

Cihla jako konstrukční materiál je využívána již po staletí a prošla dlouhým vývojem. S rostoucími nároky stavebnictví se změnily technologické postupy výroby a s nimi ruku v ruce došlo i ke změnám využití tohoto stavebního prvku. Klasické plné cihly, dříve obvyklý základní konstrukční materiál, jsou dnes takřka bezvýhradně nahrazeny cihelnými bloky. Lícové (režné) cihly posouvají cihlu od její původní funkce stavebního prvku do sféry dekorativního využití – své místo nachází při obkládání fasád, ve formě venkovního pohledového zdiva nebo jako krycí vrstva v interiéru.

 

Lícové cihly, ať už máme na mysli keramické nebo jiné výrobky, mají celou řadu předností, zejména z pohledu tepelných a akustických vlastností. Jsou ale také výrazným architektonickým prvkem. Využívá se jich proto nejen pro drobné zahradní stavby (ploty, opěrné zídky) nebo jako efektních prvků v interiéru (krby, komíny, klenby), ale ponejvíc jako konečné úpravy fasády.

Režné zdivo poskytuje dokonalou ochranu před povětrnostními vlivy včetně pronikající vlhkosti, vzdoruje plísním, kyselým dešťům i dalším agresivním vlivům ovzduší – v tomto ohledu se s ním jakákoli jiná finální úprava vnějšího pláště domu bude jen těžko srovnávat. Fasáda z lícových cihel je navíc při správném technologickém postupu zdění a spárování prakticky bezúdržbová.

Lícové cihly z pálené hlíny jsou stálobarevné, minimálně nasákavé, mrazuvzdorné, mají širokou barevnou paletu včetně melírů, které je docilováno speciálními přísadami. Umožňují sladit texturou i barevným tónem fasádu, dlažbu a prvky zahradní architektury. Mají řadu doplňkových formátů a různých tvarovek, mj. i krycí a parapetní desky a samozřejmě speciální zdicí a spárovací malty. V sortimentu nechybějí ani nosné překlady. Jejich povrch tvoří lícové tvarovky, ale jádro je samozřejmě ze železobetonu.
Ostře pálené cihly se vyrábějí s hladkým, hrubým, pískovaným, škrábaným a všelijak patinovaným povrchem, rovné, ale také s jedním nebo oběma zkosenými či zaoblenými rohy. Formují se strojně nebo ručně. V prvním případě jde o výrobky buď tažené (vytlačované z lisu), nebo ražené do forem. Tažené cihly jsou různě děrované, lícovou úpravu mají jen z jedné podélné strany a z obou boků. Ražené jsou vždy plné, s lícovou úpravou všech čtyř stran. Dílčí rozdíly jsou mezi nimi i ve struktuře střepu a tedy i v pevnosti a nasákavosti. Plné cihly jsou samozřejmě dražší. Ručně ražené cihly mají menší rozměrovou přesnost a záměrně budí dojem starého, částečně jakoby už zvětralého zdiva. V cenovém žebříčku zaujímají nejvyšší příčky.
Na fasádě mají lícové cihly obvykle podobu běhounové vazby. Střídání běhounů a vazáků v různém rytmu však umožňuje vázat zdivo i jinak a ještě více tak zvýraznit výsledný efekt. Ve zdobnějších vazbách se však zpravidla výrazně uplatňují půlené formáty, což se samozřejmě promítne do ceny.
Stejně jako například u keramických obkladů a dlažeb nejsou ani u lícových cihel vyloučeny v rámci téže série drobné barevné odchylky jednotlivých výrobních šarží. Proto se doporučuje odebírat cihly střídavě z několika palet, aby se předešlo případným, jakkoli jinak třeba vůbec neznatelným, ale v ploše fasády pak vždy jasně ohraničeným barevným přechodům.


Sortiment rozšiřuje obvykle i nabídka obkladových pásků, které jsou stejně jako cihly buď strojově, nebo ručně vyráběné. Doplňují je zalomené pásky v podobě rohových tvarovek. Pracuje se s nimi obdobně jako s obkládačkami – lepí se na očištěný, případně penetrovaný podklad flexibilním tmelem nanášeným zubovou stěrkou. Rozměry, barevností a povrchovou strukturou vycházejí z lícové cihly, jsou však tenké, s různou tloušťkou až do 25 mm. Lze je lepit nejen na zdivo, ale v podstatě na jakýkoli rovný a pevný podklad. Tepelně izolační parametry zdiva nijak neovlivňují, mají výhradně dekorativní účel.
Jako režné zdivo se ovšem mohou uplatnit i nepálené výrobky. Funkčně i esteticky rovnocennou alternativou úpravy fasády jsou vápenopískové cihly v bílé, pískově žluté nebo červené barvě, vyráběné za studena ze směsi vápna, křemičitého písku, vody a barevných přísad. Sortiment tvoří několik formátů a typů, plných hladkých, děrovaných a štípaných, a kromě toho v rámci uceleného systému i další skladebné zdicí prvky a doplňky včetně univerzální maltové směsi pro zdění i spárování. Ve stejné barevné škále jako cihly jsou dodávány i tenké obkladové pásky s lomenou lícovou stranou.

Více se dočtete v časopise Dům a zahrada č. 1/2007.Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Stavba