Přízemní dům není přízemní!

Peloton, 21.8.2007

Jaký bude? Podsklepený, patrový, přízemní, řadový, typový, nebo si ho necháme navrhnout podle individuálních představ? Výběr rodinného domu se zužuje a do závěrečného kola o vítězného adepta na bydlení postupuje projekt, který odpovídá požadavkům investora. Pokud mezi základní požadavky zařadí jediné podlaží, pravidelný tvar a dispoziční rozložení standardních místností obytného domu (kuchyně, ložnice, jídelna, pokoje, koupelny) kolem ústředního obytného prostoru, vyhrává bungalov.

 

Období výstavby přízemních domů, jejichž původ můžeme hledat v Indii, odkud se rozšířily ze Spojených států po druhé světové válce téměř po celém světě a uplatňovaly se v příměstských zástavbách, by se s trochou nadsázky mohlo označit za boom bungalovu. Bydlet úsporně a rychle – to je a bezesporu stále zůstává typickým atributem tohoto typu rodinných domů.

 

Moc se nezměnilo

Předchůdci dnešních bungalovů – dřevěné a lehké stavby – byly dispozičně řešeny tak, aby byl centrální obytný prostor velmi úzce spjat s okolními užitnými místnostmi jako je kuchyně, ložnice, koupelny a jídelna a byl tak vytvořen velmi praktický dům. Toto rozložení obytných místností zůstalo zachováno v podstatě dodnes, jen byl celý prostor pro bydlení v souladu s rozvíjejícími se životními potřebami doplněn například o verandu a terasu podle obvyklého způsobu života. Bungalovy dnes můžeme realizovat buď jen jako čistě a prakticky obyvatelné domy s hospodárně využitelnými prostory, v kterých je upřednostněna užitná funkce nad estetickou, nebo jako sídla, v nichž je kladen důraz na maximální užitnou plochu s dominantními a exkluzivně působícími prosklenými plochami. Oba způsoby mají jedno společné – těsný dotek svěžího zeleného obalu, kterým by jádro takového bydlení mělo být obklopeno.

 

Podmínky

Bydlení v domě s místnostmi většinou rozloženými v jediném podlaží a úrovni (na trhu jsou nabízeny i bungalovy patrové) si klade nároky na prostor – vyžaduje rovinatý, maximálně mírně svažitý terén a především dostatečně velkou stavební parcelu. Jedině tak lze bungalov na pozemek vhodně začlenit a jeho výsledné působení nebude v rozporu s prostorovou disharmonií. Důležitým aspektem pro umístění tohoto typu domu na konkrétní místo je i výška okolních budov: nízký domek se většinou mezi patrovými objekty dobře nevyjímá a navíc se v něm asi těžko budou dobře cítit jeho obyvatelé, na které budou okolní budovy pocitově padat. Nemluvě o relaxačním pobytu na zahradě nebo terase, kam budou stejně tak mířit pohledy sousedů – ať už záměrně, nebo bezděčně. To platí ale o každém domě, takže zpátky k bungalovům.

 

Komu by vyhovoval?

Bydlení v přízemí bývá často požadavkem dříve narozené části populace, proto bývá bungalov častou volbou starší generace stavebníků, ale nejen jejich. Život v domě bez výškových bariér totiž přináší řadu praktických výhod pro každou věkovou kategorii jeho obyvatel: ti nejmenší uvítají bezbariérové vyběhnutí na pískoviště před okny kuchyně, odkud na ně dozor téměř vždycky uvidí a včas doběhne, pokud si odřou koleno, starším -náctiletým může vyhovovat třeba dostatek světla procházejícího do jejich pokoje přes francouzské okno, ženská část rodiny jistě ocení praktický jednoúrovňový přístup s nákupy od auta do kuchyně a pánům kutilům bude třeba vyhovovat atrium, které přirozeně vzniká v bungalovech stavěných ve tvaru písmene L. V takto přirozeně vytvořeném prostoru mohou dát průchod své fantazii, umu i vkusu a vytvořit terasu pro relaxaci celé rodiny, která nenásilně naváže na hlavní obytnou část domu a zvětší v podstatě obytnou plochu. Snadná přístupnost do všech částí domu stejně jako na zobytněnou terasu, nekomplikovaný vstup do přilehlé zahrady, jejíž dotek je v těchto domech doslova cítit, blahořečí právě starší generace a tělesně hendikepovaní obyvatelé bungalovů. Prostorová volnost a vzdušnost bývá v těchto domech umocněna často aplikovanými velkými prosklenými plochami, které se tak stávají průzračným prostředníkem pro spojení domu s okolní přírodou.

 

Pochyby o technologii?

Pokud se stavebník v zrcadle s bungalovem zhlédne, ale pochybuje o technologické omezenosti výstavby těchto domů, může být těchto pochyb bez problémů zbaven. Bungalovy současné doby jsou stavěny většinou na základových pasech s podkladní betonovou deskou opatřenou hydroizolací a tepelnou izolací, na níž rostou stavby zděné z klasických zdicích prvků, montované dřevostavby, srubové nebo i sendvičové nízkoenergetické domy. U posledně jmenovaných je třeba navíc zdůraznit jejich výhody – díky eliminaci „mokrých“ způsobů stavění jsou ihned po dokončení určeny k okamžitému užívání, k jejich realizaci jsou používány ekologicky šetrné technologie stavby, vynikají tepelně technickými parametry, čímž vylepšují tepelnou bilanci domu a dávají tak prostor pro úsporné vytápění. Pro většinu bungalovů lze ale najít společného jmenovatele – díky jednopodlažní dispozici bývají logicky postaveny rychleji než jejich na půdorys komplikovanější kolegové.

 

Chybí půda?

Co bychom klasickému bungalovu mohli při hlubším rozboru vytknout, je nezobytněné podkroví nebo nedostatek úložného prostoru právě v podkrovních prostorách. To lze řešit buď výběrem projektu, který nabízí patrovou dispozici domu, ale v takovém případě se už zcela ztrácí původní význam takového stylu bydlení a navíc může být i finančně nákladnější. Pokud je naším záměrem využití podkroví jen jako „sklad“ pro nepotřebné nebo sezónní věci, je nasnadě uzpůsobit k tomuto účelu stropní konstrukci a strop bungalovu vybudovat jako pochůzný. Méně obvyklým řešením může být bungalov podsklepený, který může prostorovou náročnost stavebníka při zachování životního stylu v bungalovu uspokojit, ale takové řešení si žádá opět vyšší objem finančních prostředků.

Jednoúrovňové bydlení má své fanoušky i odpůrce. Jedno však těmto domům nelze upřít – jejich přízemnost spočívá jen v počtu podlaží, nikoli v komfortu bydlení!

Více se dočtete v časopise Dům a zahrada č. 8/2007.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Stavba