Orco: Ceny bytů neporostou strmě
![]()
Viceprezident společnosti Orco Aleš Vobruba řekl listu E15, že vyšší sazba DPH neovlivnila poptávku po nových bytech. Obruba neočekává v budoucnu strmý růst cen bytů, podle něj by ceny měly kopírovat inflaci a ceny vstupů. Současný pokles marží developerů Obruba označil za projev dozrávání českého realitního trhu. Podle našeho názoru bude růst cen bytů mnohem mírnější než v uplynulých letech. Marže developerů jsou ovlivněny vyššími cenami vstupů (práce, materiály, energie).
Patrick Vyroubal
Doplnění redakce: Podle serveru Patria Online se Votruba vyjádřil také k posilování koruny, které výrazně negativně ovlivňuje marže developerů. Problémy jsou patrné především u projektů vedených v eurech, což se týká především logistických projektů. Problémy by mohl přijít také v případě projektu Rádia Svobodná Evropa, který je v dolarech. V rámci výstavby je sice kurz údajně zajištěný,ale hodnota projektu klesá.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Ceny bytů v Česku rostou rychleji než průměr Evropské unie
- Společnost Colliers zprostředkovala prodej strategického areálu v širším centru Prahy
- Inflace v březnu vzrostla na 1,9 procenta, zdražovaly pohonné hmoty, rekreace a bydlení
- Z plánů k podpisům: rok 2025 smazal rozdíl mezi poptávkou a realitou na trhu průmyslových a logistických nemovitostí
- Skupina Crestyl podepsala smlouvu se společností Apollo Global Management o poskytnutí financování ve výši 165 milionů EUR své společnosti Spravia
- Olomoucký kraj: byty za 7 let zdražily o 95 % a trh zrychlil na 97 dní. U domů skokově roste cena i rychlost, nájmy táhne nabídka