Nesplácené byty zatřesou realitním trhem

TNBiz (TNBiz), 4.01.2010
Mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Až deset tisíc bytů či domů v hodnotě sedmnácti miliard korun, které klienti bank nedokáží splácet, zamíří v letošním roce na trh. V důsledku by taková vlna mohla významně srazit cenu bytů, uvádí pondělní vydání deníku E15.

Češi mají rozpůjčováno na bydlení 682 miliard korun, dvě a půl procenta hypoték nesplácejí. Banky se buď snaží splátky vymáhat samy, anebo prodávají inkasním agenturám balíky pohledávek zajištěných nemovitostmi. Na podzim tak učinily například Raiffeisenbank a Hypoteční banka. K přímému prodeji se zastavené domy mohou dostat během půl roku až roku.

Podle inkasních agentur se úvěr zajištěný nemovitostí prodává zhruba za padesát procent její hodnoty. Podle jednoho šéfa tuzemské banky, který si nepřál být jmenován, může přetlak nucených prodejů z pohledávek způsobit letos pád cen nemovitostí na českém trhu až o dvacet procent.

Ovšem nemovitosti z bank nebudou jediné, které přijdou na trh. K nuceným prodejům budou muset přistoupit i developeři. „Problémy s hotovostí přimějí řadu subjektů k rozprodeji majetku, a to buď pod tlakem, anebo dobrovolně. Insolvencí, které tvoří jeden z největších segmentů dražeb, budou v průběhu roku tisíce,“ předpovídá šéf představenstva dražební společnosti Naxos Lubor Svoboda.

Celkový podíl nesplácených úvěrů byl podle údajů České národní banky koncem října 5,5 procenta. Bankéři se shodují, že delikventních úvěrů přibude. „Podíl nesplácených´úvěrů v tuzemských bankách dále poroste a koncem příštího roku dosáhne podle našeho odhadu 7,3 procenta,“ řekl E15 šéf retailu UniCredit Bank Tomáš
Drábek.

Bankéři letos čekají nejhorší vlnu krize. Výrazně přibude nesplácených úvěrů, hlavně kvůli rostoucí nezaměstnanosti.

„Porostou podíly problematických úvěrů u fyzických osob, což souvisí s očekávaným dalším růstem nezaměstnanosti,“ doplnil finanční ředitel Komerční banky Pavel Čejka.

David Vandrovec, vandrovec@mediafax.cz

Názory na článek  Nesplácené byty zatřesou realitním trhem
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Ceny nemovitostí