Hypotéční trh loni klesl o 40%, klesla i hodnota průměrné hypotéky

TNBiz (TN.cz), 31.03.2010
Mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - V roce 2009 se český hypotéční trh propadl na 40 procent objemu roku 2009. Podle ve středu zveřejněné studie společností Deloitte a Hyposervis má letos dojít k mírnému oživení

Vzhledem k poklesu hypotečního trhu v roce 2008 se objem poskytovaných hypoték dostal na polovinu nejúspěšnějšího roku 2007. Loni o 5,5% klesla i hodnota průměrné hypotéky. Typický úvěr je však stále o více než desetinu vyšší, než byl v roce 2006.

Ekonomický propad se citelně projevil na finanční situaci domácností. Pět procent respondentů výzkumu uvedlo zhoršenou schopnost až neschopnost splácet hypotéku po zvýšení sazby. To je víc než dvojnásobek trhem uváděných 2,25 procenta.

V loňském prudce klesl počet i objem bankami financovaných projektů developerských společností o 66 procent proti roku 2008. Pozitivní je, že přes citelný pokles cen nedošlo k vlně krachů developerů. „Většina developerů se naučila žít v nových podmínkách a rezidenční trh se stabilizoval i na nové hladině,“ uvedla Diana Rádl Rogerová ze společnosti Deloitte.

V letošním roce očekává většina developerů oživení trhu. Ceny by měly stoupnout na 89 procent roku 2008 a další rok o další tři procentní body. Značná část veřejnosti, více než 60 procent, se domnívá, že nyní je vhodná doba pro nákup nového bytu. Čtyři z deseti respondentů výzkumu však soudí, že letos se ceny bytů nezmění.

Ludek Vainert, vainert@mediafax.cz

Názory na článek  Hypotéční trh loni klesl o 40%, klesla i hodnota průměrné hypotéky
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Bydlení rubrika