Podlaha v bytě, zem v přírodě

Rubrika: Interiéry
Marta Hrdličková (Kurzy.cz), 7.04.2010

Mám ve zvyku psát o tom, že náš život úzce souvisí s přírodou. Dnes bych ale zdůraznila, že nejen úzce souvisí, ale že jsme její nedílnou součástí, jsme tvořeni za stejných prvků, které se nacházejí všude okolo nás, proto je nám nejlépe v prostředí, které z přírody vychází.

 

Mám na mysli přírodní materiály, jako je dřevo, hlína, písek nebo kámen. Po tomto všem chodíme v přírodě, po čem bychom měli tedy chodit doma?

Vybavte si jak nádherný pocit ve vás vyvolá, když chodíte bosýma nohama po trávě, písku nebo stoupnete-li na velký balvan, vyvolá to ve vás určitý pocit uspokojení je to velmi příjemné.

Proto bych dnes ráda psala o podlahových krytinách vyrobených z přírody a tím je dřevo, tedy o dřevěných podlahách.

Podlaha se stěnami a stropem nám udává celou atmosféru místnosti, není tedy pouze na chození, ale je to základ při zařizování prostoru. Stěny se dají kdykoli změnit, ale podlaha má daleko dlouhodobější charakter, takže zvažujte dobře jakou zvolíte barvu, vzor,  tvrdost.

Přírodou chodíme po zemi, která má barevnou škálu přes krémovou, hnědou nebo zelenou, ale zelená je už trochu nadstandard, je to buď tráva nebo mech v lese a ty jsou pouze na určitých místech, proto se nejlépe cítíme v místnosti, kde je podlaha krémové, hnědé barvy.

 

Dřevo uvádí  atmosféru díky vzoru vytvořenému přirozeným růstem stromu, a také díky druhu  povrchu, to znamená konečné úpravě dřevěných lamel, chcete-li pocit rovného povrchu, zvolte   hedvábnou a matnou konečnou úpravu, chcete-li cítit strukturu dřeva, volte kartáčovanou podlahu. Tak jak vaše kroky cítí  různé povrchy, tak i olej či lak působí v celkovém dojmu odlišně, naolejované podlahy více pohlcují světlo nežli lakované a tím dokáží ovlivnit pocit velikosti místnosti. Chcete-li vytvořit hravou a živou atmosféru volte barevnější podlahy jako je ořech nebo některé druhy třešní jako je např. Arizona Country, máte-li rádi klidný dojem volte jednotný ton a to například břízu, javor či dub. Neméně důležitý je směr ve kterém se podlaha položí, ovlivní tak opticky tvar místnosti, může jí zúžit či protáhnout, přirozeným směrem je podélný, je-li, ale místnost dost velká a světlo přichází oknem z jedné strany je dobré položit podlahu ve směru k oknu, místnost se rovnoměrně osvětlí a spoje nebudou tak viditelné.

 

Až tedy budete stát před rozhodnutím jakou podlahu si pořídit, řiďte se rčením „pěkně z gruntu od podlahy“. Berte tedy podlahu vážně a zkuste na ní nešetřit, navodí vám neopakovatelnou atmosféru, ve které jste se sami rozhodli žít, navoďte si například  stejně jemný vjem a jemné světlo, jako nám nabízí pohled na krásný přírodní  písek (bílý jasan, bílý dub), to nabízejí bíle mořené a bíle olejované podlahy, nebo jako v Provence na tmavých podlahách (dub cognac, dub blanc), které podpoří hodnotu starého dřevěného nábytku, chcete-li kombinovat starou zašlou krásu s moderním designem, volte kartáčovanou podlahu (dub nouveau white, dub nouveau bronze). Zde je pár možností, každý jsme, ale originál, proto vždy poslouchejte svůj vnitřní hlas a vnímejte pouze své potřeby, tím si vytvoříte domov, do kterého se budete těšit a s láskou se vracet.

Autorka článku: Markéta Fleischnerová

Foto: MF ART, KPP
Více na
www.mfart.cz

Máte dotaz týkající se úpravy interiéru ? Poraďte se s odborníkem

 

Sledujte Fotogalerii Designu
 


Názory na článek  Podlaha v bytě, zem v přírodě
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie

Články Interiéry