Krize zlevnila nejlukrativnější adresy v Praze na polovinu
Ceny za pronájem moderních kancelářských ploch v nejlukrativnějších adresách hlavního města České republiky, mezi které mimo jiné patří ulice Pařížská, Na příkopech a Václavské náměstí, kvůli finanční krizi za poslední dva roky klesly mnohdy i na polovinu. Vyplývá to ze studie serveru odhadonline.cz.
V letech
Podobná situace je i na ulici Na příkopě, která v roce 2008 patřila podle statistik poradenské společnosti Cushman & Wakefield mezi 20 nejdražších ulic světa. Metr čtvereční kancelářské plochy je tu dokonce levnější než v Pařížské, dá se pronajmout již za pět tisíc korun za rok.
Na Václavském náměstí nedošlo k tak zásadnímu poklesu cen pronájmu jako ve výše zmíněných ulicích. Oproti roku 2008 zde ceny klesly zhruba o 20 procent. Metr čtvereční se zde v současnosti pronajímá za zhruba čtyři tisíce korun za rok.
Ačkoliv se na cenách pronájmu bytových prostor finanční krize zásadně nepodepsala, propad cen komerčních ploch je více než patrný.
Řada expertů se shoduje, že ekonomický vývoj ČR, nejistota na evropských trzích ohledně veřejných rozpočtů států eurozóny a stále stagnující nebo klesající ceny nemovitostí v západních zemích kancelářské plochy v Praze ještě pravděpodobně zlevní.
Server odhadonline.cz provedl studii na základě průzkumu cen prodeje a pronájmu kancelářských prostor v centru Hlavního města Prahy. Průzkum probíhal v květnu a červnu letošního roku a byly v něm zohledněny pouze moderně zrekonstruované prostory.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Flexibilita nestačí. Co skutečně přivede zaměstnance zpět do kanceláří? Investice rostou, lidé chybí: Kanceláře tráví 83 % času v tichu
- Pražský trh s byty opět ožívá: Malometrážní byty v čele růstu cen
- Rodný dům slavného brněnského rodáka ožívá. V centru Brna vzniká Rezidence Korngold
- V obcích Jihočeského kraje bylo v roce 2024 dokončeno 1 569 bytů - Bytová výstavba v jihočeských obcích v roce 2024 a v dlouhodobém pohledu
- Inflační koeficient pro daň z nemovitých věcí zůstává pro rok 2026 beze změny
- Výstavba stagnuje. Řemeslníků je málo, ale nových staveb ještě méně