Ceny na čínském realitním trhu stále rostou - spekuluje se o dalších vládních opatřeních
Snahy čínské vlády zkrotit tamní příliš rozjetý realitní trh možná vycházejí naprázdno. Podle údajů některých developerů ceny nemovitostí v čínských městech včetně Šanghaje stále stoupají, což vyvolává spekulace o možných dalších opatřeních čínské administrativy ve snaze zchladit nakopnutý trh. Spekuluje se o tom, že vláda dále zpřísní restrikce při vyjednávání o koupi nemovitostí, sníží bankám maximální možnou slevu při poskytování hypoték, ve hře je také snaha akcelerovat objem nové výstavby a zavedení daně z nemovitostí. Hovoří se také o možnosti zastavení půjček developerům, povinném snižování prodejních cen a vypovězení zhruba třetiny rozjednaných nákupů nových nemovitostí.
Podle největšího čínského developera China Vanke realitní prodeje v srpnu stouply výrazně oproti červenci a meziročně vykazují již růst o 149%. Podle Soufun Holdings stouply prodeje v čínském Shenzhenu meziměsíčně o 84%, v Guangzhou o 56%, v Šanghaji o 31% a o 23% v Pekingu. Prodeje nových domů v Šanghaji podle některých zdrojů rostly v srpnu meziměsíčně až o 70%. Pro celou zemi pak ceny nových domů v průměru rostly meziměsíčně o 9,5%
Ruku v ruce s růstem počtu transakcí jdou také ceny. Podle Soufun H. jen nemovitosti v Pekingu za měsíc zhodnotily o 12,3%, o 7% pak v Shenzhenu a 6,6% v Guangzhou.
Podle oficiálních zpráv ceny v 70 hlavních čínských metropolích rostly v červenci meziročně o 10,3%. Oficiální vládní data o srpnovém vývoji realitního trhu budou zveřejněna v pátek 10.9.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Zeitgeist zajistí správu dalšího projektu REICO Erste Asset Management. Residence Britská čtvrť nabídne 219 nových bytů k pronájmu
- Zlato: "Důvěra je efekt snížení složitosti."
- Kancelářské trhy ve střední a východní Evropě: Změny v poptávce, ekologické priority a nerovnoměrný růst
- Rodinné domy i veřejné budovy ze dřeva. Vše o trendech energeticky efektivních domů přinese FOR ARCH 2025
- Cenová dostupnost bydlení zůstává nadále omezená, ale regionálně značně heterogenní
- Ceny obytných nemovitostí v ČR ve druhém pololetí 2024 rostly, silně především segment bytů