Ceny zemního plynu pro domácnosti v posledním čtvrtletí letošního roku nestoupnou

Rubrika: Technika
TNBiz (TN.cz), 27.09.2010
Mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Odběratelé zemního plynu, kteří vždy s obavami hledí na datum 1. října, kdy se mění ceny za odběr zemního plynu, mohou letos zůstat v klidu. Jeho hlavní distributoři totiž už dříve vzkázali, že ceny pro maloodběratele a domácnosti zvyšovat nebudou.

"Na základě vývoje cen ropných derivátů bychom museli jít s cenou nahoru, ovšem koruna v posledních měsících vůči dolaru výrazně posílila a vliv ropy smazala. Ceny plynu proto před topnou sezonou nebudeme měnit," prohlásil člen představenstva RWE Transgas odpovědný za národní obchod Tomáš Varcop.

V loňském roce cena zemního plynu pro zákazníky RWE z řad domácností klesla v průměru o 11 procent. Od začátku roku 2010 průměrná cena stoupla o 7,9 procenta.

"Ani naše společnost nebude od 1. října měnit ceny plynu. Ceny nezměníme především ze dvou důvodů. Jednak zůstaly stabilní velkoobchodní ceny plynu a relativně stabilní zůstal i kurz koruny" řekl mluvčí energetické společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Společnost E.ON na jihu Čech zajišťuje dodávky plynu pro zhruba 110 000 zákazníků. Od července zdražil E.ON plyn pro domácnosti zhruba o šest procent.

Nezdražovat se rozhodla také společnost ČEZ. "Také ve čtvrtém čtvrtletí bude ČEZ dodávat plyn o více než devět procent levněji než RWE a o deset procent levněji než E.ON. Plníme tak svůj slib minimálně pětiprocentní slevy proti cenám dodavatele, který je na daném území dominantní," prohlásila mluvčí energetické společnosti Eva Nováková.

Společnost Pražská plynárenská, která zemním plynem zásobuje více než 436 tisíc odběratelů v Praze a příměstských částech okresů Praha-východ a Praha-západ a Kladno, dokonce zemní plyn v posledních třech měsících letošního roku mírně zlevní, domácnostem a maloodběratelům klesnou výdaje za zemní plyn o jedno až sedm procent. Přesná výše slevy však záleží na kategorii odběru. "Například domácnosti, které zemní plyn využívají pouze k vaření, zaplatí za zemní plyn od října o dvě procenta méně, ostatním domácnostem klesne cena plynu o jedno procento," řekl Miroslav Vránek z kanceláře obchodního ředitele Pražské plynárenské.

Pražská plynárenská nabídne lepší ceny také starším lidem, za zemní plyn uspoří zákazníci z řad domácností narození v roce 1945 a dříve. "Ti mohou získat slevu 65 korun na MWh, tedy zhruba 70 haléřů za metr krychlový. Pokud uzavřou smlouvu na dva roky, tak slevu získají na celé období. Stejnou slevu nabízíme i držitelům průkazu ZTP," poznamenal Vránek.

Cena pro kategorie zákazníků z řad domácností a maloodběratelů je stanovena na kvartál a vyhlašována ceníkem 30 dní před její účinností. Cena pro střední odběratele a velké zákazníky s odběrem mezi 4 200 52 500 MWh je stanovována na měsíc, vždy 30 dní před její účinností.

Ceny zemního plynu se vypočítávají na základě nákladů na pořízení plynu (ovlivněných cenami ropných derivátů, černého uhlí, kurzu koruny vůči euru a dolaru) a nákladů obsluhy připadajících na daný zákaznický segment. Ceny za distribuci a přepravu jsou regulovány Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). Cena pro velké zákazníky s odběrem nad 52 500 MWh je určena cenovým vzorcem, který je sjednán individuální smlouvou.

Libor Popela, Filip Sušanka, popela@mediafax.cz

Názory na článek  Ceny zemního plynu pro domácnosti v posledním čtvrtletí letošního roku nestoupnou
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Technika