Ekospol: Nejvíce nových bytů v Praze nabízejí městské obvody Praha 9, Praha 5 a Praha 4

Rubrika: Reality
TNBiz (TN.cz), 15.11.2010
Mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Nejvíce nových bytů v developerských projektech s 50 a více byty je v současné době k mání v městském obvodě Praha 9, následuje Praha 5 a Praha 4. Vyplývá to z analýzy pražského rezidenčního trhu za třetí čtvrtletí letošního roku, kterou v pondělí zveřejnila společnost Ekospol.

V Praze 9 nyní developeři nabízí celkem 1720 nových bytů, v Praze 5 je volných 1544 nových bytů a v Praze 4 je pak k mání 1103 bytů. Nabízené byty podle monitoringu společnosti Ekospol nezahrnují pouze dokončené byty, ale všechny nové byty, které pražští developeři nabízejí v cenících všech svých bytových projektů. Celková nabídka bytů v Praze tak včetně těch "na papíře" či v různých fázích výstavby dosahuje počtu 6824.

"Zejména městské obvody Praha 4, Praha 9 a Praha 10 disponují největší zásobou kvalitních pozemků, velmi dobrou občanskou vybaveností a dobrou dopravní dostupností do centra města. Proto jsou mezi developery tak žádané, protože nejlépe splňují nároky kladené na moderní a zároveň cenově dostupné bydlení," prohlásil generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Naopak na samém konci žebříčku se z hlediska nabízených bytů pohybuje centrum města městské obvody Praha 1 a 2, a lokality s minimem volných pozemků vhodných k zástavbě Praha 6 a 7.

Z hlediska prodejů koresponduje nabídka nových bytů překvapivě přesně s reálnou poptávkou. Od začátku letošního roku do konce třetího čtvrtletí prodali pražští developeři nejvíce bytů v Praze 9 (674 bytů), Praze 5 (422 bytů) a Praze 4 (318 bytů). Hranici dvou set prodaných bytů přesahuje ještě městský obvod Praha 10 (217 bytů), který má podle Ekospolu velký rozvojový potenciál teprve před sebou.

Není překvapením, že nejméně bytů se prodalo v centru metropole. "Byty v centru města jsou jednoduše příliš drahé. V dnešní době platí, že 50 tisíc korun za metr čtvereční včetně DPH je hraniční cena, kterou jsou kupující ochotni akceptovat. Za to požadují bydlení v klidné lokalitě s velmi dobrou dopravní dostupností centra města. Cokoli dražšího se jim zdá předražené," poznamenal Korec.

Jak vyplývá z počtu nabízených i prodávaných bytů v jednotlivých městských obvodech, je Praha rozdělena na čtyři hlavní rozvojové oblasti. Tomu také odpovídají počty bytů v plánovaných developerských projektech s 50 a více byty, které developeři podle databáze EIA hodlají v budoucnu vystavět. Aktuálně je v Praze ve fázi přípravy celkem 58 nových developerských projektů, které by měly nabídnout celkem 15905 nových bytů.

Nejvíce plánovaných bytů má vyrůst v městských obvodech Praha 9 a Praha 10 (3781, respektive 3656 nových bytů). Následuje městský obvod Praha 4 s 3249 byty a Praha 5 s budoucí nabídkou 2725 nových bytů. Naopak v centru města, tedy v prvním a druhém pražském obvodě, se aktuálně neplánuje žádný developerský projekt s 50 a více byty. Obdobně je tomu u Prahy 7, kde se připravuje pouze jediný. Podle Evžena Korce však dojde ke skutečné realizaci jen u necelé poloviny plánovaných projektů. "Vlivem ekonomické recese nedosáhne většina developerů, kteří nestavějí z vlastních finančních prostředků, na potřebný úvěr. Odhaduji, že více než polovina z připravovaných projektů se vůbec nedostane do stádia realizace," odhadl Korec.

Filip Sušanka, susanka@mediafax.cz

Názory na článek  Ekospol: Nejvíce nových bytů v Praze nabízejí městské obvody Praha 9, Praha 5 a Praha 4
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Reality