Ve Strakonicích zlevňují privatizované městské byty

TNBiz, 28.11.2010
Mediafax

STRAKONICE (MEDIAFAX) - Radnice ve Strakonicích musela už několikrát snížit cenu privatizovaných městských bytů. Jak pro agenturu Mediafax uvedla mluvčí města Irena Malotová, vždy šlo o mnoho desítek tisíc korun.

Bytové jednotky, které město odprodává jejich nájemcům, či naopak jiným zájemcům, se nedaří prodávat za stanovenou tržní cenu. "V několika případech muselo město přistoupit ke snížení kupní ceny. Máme i případ, kdy to bylo dokonce až o 200 tisíc korun," uvedla Malotová.

To je problém nejen velkých, ale i malých bytů. Například jeden z nich - o velikosti 1+1 - odhadl znalec na téměř 700 tisíc korun, přitom tržní cena by měla být až o sto tisíc vyšší. "Nakonec bytovou jednotku město nabídlo za 650 tisíc korun, což je reálná cena, aby se prodal," podotkla mluvčí.

Radnice v poslední době zaznamenala desítku takových případů, jednou snižovala cenu bytu dokonce třikrát, a to z částky jeden milion na půl milionu korun.

"Je to známka toho, že se trh s byty rozhýbal, že převážně starší byty zlevňují, a že také ve Strakonicích soukromý investor nabídl 200 nových bytů. O starší tudíž není takový zájem," uvedl starosta Pavel Vondrys (SJS).

Pořízení staršího bytu totiž s sebou nese i náklady na nutné investice na rekonstrukci. Například od bytových umakartových jader, až po výměnu oken, dveří, podlah a někdy i elektroinstalace, či rozvodů vody a topení. Náklady se často vyšplhají na stovky tisíc korun a v některých případech se pak cena dostane na kupní hodnotu nového bytu.

René Kekely, kekely@mediafax.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Reality