Zimní zahrada IV.díl - Nezapomeňte na jaro - plánujte

Než se chopíme rýče a lopatky, pohodlně se uvelebme doma u psacího stolu - nejprve budeme pracovat s tužkou a papírem. Začneme plánovat, zapisovat, rozkreslovat záhonky a plodiny a přemýšlet, jak uspořádáme zahrádku tentokrát. Není to zbytečná práce, naopak. Je snad tou nejdůležitější. A během ledna a února máme doma v teple spoustu času na rozmyšlenou. Co je nutné naplánovat, aby jste sklízeli stejnou nebo lepší úrodu než loni a zároveň se co nejlépe bránili škůdcům?

Plánovací kalendář na jaro

dosavadní rozmístění

nakreslete si, jak vypadaly vaše záhonky doteď - kde přesně byla která zelenina a jaké hnojení potřebovala

nákupní list semínek

dobře si rozmyslete, které plodiny budete pěstovat letos, jakou péči potřebují a jaké mají nároky na živiny v půdě

rozdělení plodin do skupin

každý druh má jiné potřeby, některé jsou si ovšem ve svých nárocích velmi podobné - právě tyto druhy je nejlepší pěstovat dohromady ve stejně ošetřené půdě, na stejném záhonku

zahradní kolotoč

žádný druh není dobré pěstovat znovu na stejném místě, protože rostlina z půdy odebírá pořád ty stejné živiny a po nějakém čase se tyto zásoby vyčerpají i při dostatečném hnojení - plodiny tedy každoročně sázíme na jiné místo (kromě vytrvalých druhů, které zůstávají na jednom stanovišti více let)

zcela nový plánek

podle všech předešlých kritérií si nakreslete plánek záhonků zcela nový, půl úspěchu je zaručeno

 

Tip odborníka:

„Se střídáním plodin na záhonech si není třeba příliš lámat hlavu. Pokud jste minulý ročník zalévali některý záhonek často a důkladně, letos na něj vysaďte plodiny s malými nároky na vodu. Sklízeli jste plody pod zemí? Nahraďte je zeleninou, která plodí nad zemí,“ doporučuje Jan Smékal, ředitel OBI marketu v Litoměřicích.

Co patří na který záhon?

Když hnojíme klasickým chlévským hnojem.

Takové přírodní hnojení prospívá zelenině náročné na živiny, jako jsou květák, melouny, zelí, salátové okurky, kapusta, brokolice nebo pórek.

Záhonky hnojené vlastním kompostem.

Kompost ocení papriky, lilky, rajčata, celer, kedlubny, rané brambory nebo i cukety.

Některé druhy si potrpí na přesně vyvážená průmyslová hnojiva s obsahem dusíku, fosforu a draslíku.

Jsou to mrkev a petržel, česnek nebo cibule. Neméně se bude dařit salátům a špenátu.

Jde to i bez hnojiv.

Zcela nenároční jsou ti nejvoňavější obyvatelé zahrádky - bylinky a koření. Stejně tak se bez hnojiv obejdou i luštěniny, jako hrášek či fazole.

Hnojíme ekologicky?

K novým trendům v hnojení patří samozřejmě i bio hnojiva, která se používají v ekologickém zemědělství. Bez větších potíží jimi můžete hnojit i na své zahrádce a pěstovat si zdravou zeleninu bez použití chemie. Bio hnojiva obsahují pouze organické složky jako například rašelinu, jíl, přírodní vápenec nebo kokosové vlákno. Nemusíte se tak například bát, že otráví vaše mazlíčky nebo popálí porost. Nejlepším bio hnojivem je ale samozřejmě výše uvedený hnůj a kompost.

Vybíráme zahradní domky

Každý rok znovu přemýšlíte kam se zahradním nářadím a nástroji? V takovém případě využijte zahradních domečků - budete tak mít speciální prostor, který je určený výhradně pro zahradní nástroje - snadno a rychle pak všechno objevíte. V hobbymarketech OBI máte na výběr různě veliké dřevěné, i kovové domky, pro které na vaší zahradě jistě místo najdete. Ty menší snadno zaplníte menšími nástroji (zahradnické nůžky, lopaty, rýče, pilky, květináče, konve, atd.). I zahradní sekačka by v nich své místo měla najít. Máte-li velkou zahradu, o kterou pečujete pomocí zahradního traktoru, zvolte domek větší, aby pro něj zároveň sloužil jako „garáž“. I do něj se vám vejde mnoho dalších věcí a připevnit si tam můžete i poličky, umístit regály, popřípadě další úložné prostory. Vrcholem nabídky pak jsou zahradní domky z masivního dřeva se širokými jednokřídlými dveřmi, okny s křížovými příčkami a skladištěm pro dřevo.

Zdroj: OBI


 Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Zahrada