Jak pečovat o trávník po zimě? Tajemství spočívá v dostatku vláhy, vzduchu a správném sekání

Přestože na jaro a krásný zelený trávník na naší zahradě si ještě nějakou tu chvilku počkáme, můžeme již nyní udělat několik zásadních kroků pro to, aby se stal za pár týdnů naší chloubou. Dokud je pod sněhem, nemyslíme na to, jak bude vypadat po oblevě. A pak to přijde. S prvními sílícími slunečními paprsky se nám odkrývá to, co jsme tak úplně nechtěli vidět. Hnědé mokré cosi, co možná kdysi vypadalo jako vzdálený příbuzný vašeho přenádherného trávníku z minulého léta. Ale nezoufejte. Nic není tak strašné, jak to vypadá, a tudíž i zubožený trávník opět nabere novou sílu a bude vám opět dělat radost, pokud mu trochu pomůžete. Jak tedy postupovat při jeho „resuscitaci“?

Krok první – trpělivost

Počkejte, až zima skutečně skončí, roztaje poslední sníh a až bude trávník suchý. Až teď je totiž čas na jeho očistu – shrabání větviček a listí z minulého roku, případně staré suché trávy. Pokud do trávníku budete zasahovat dříve, může to na něm nechat nepěkné stopy.

Krok druhý – jarní sestřih

Starý trávník je třeba zastřihnout už nyní. „Pokud jste starý trávník nesekali na podzim, je dobré jej posekat zhruba na 3 cm. Na sekačkách není problem délku trávy nastavit“ radí Radovan Bureš. Nezapomeňte pak posekanou trávu shrabat, aby nezačala plesnivět.

Krok třetí – okysličení

Aby mohl trávník znovu dýchat, je třeba jej vertikulovat, tzn. provzdušnit. Přes podzim a zimu trávník zarostl mechem, kořeny, zbytky trávy a listí. Tato vzniklá bariéra – travní plsť – brání půdě i trávníku v dýchání, což jeho vzhledu ani pohodě nepřidá. Provzdušňujte ideálně pomocí vertikulátoru – jak doporučuje Bureš, je to pohodlné a rychlé. „Vertikulátor provzdušní trávník pomocí ostrých ocelových nožů několik centimetrů do hloubky a díky záchytnému koši se nemusíte starat o rostlinné zbytky, které byste jinak museli shrabat.“

Krok čtvrtý – výsev

Pokud je to zapotřebí a na trávníku se vyskytují holá místa, zasejte na ně travní směs. Nejdříve však místo prohrábneme a půdu smícháme s pískem. Pak teprve sejeme a následně místo uválíme travním válcem a zalijeme. Pokud však chcete zasít zcela nový trávník, musíte terén nejdříve předpřipravit – odstranit kameny a plevel a zarovnat terén. Do půdy případně přidejte rašelinu či hnojivo, aby se trávníku dařilo. Výběr osiva je pak na vás, ovšem obecně se doporučuje nakupovat raději u renomovaných výrobců, kteří nabízejí speciálně vyšlechtěné a odolné odrůdy. Samotné setí pak můžete provádět buď tradičně rukou, nebo pomocí sypacího vozíku, a to od jara do podzimu. Pamatujte ale, že na první setí by měla být teplota půdy min 8°C. Osivo následně vpravíme do země opět pomocí válce s hroty či hráběmi.

Krok pátý – zavlažování

Ať už jste zaseli trávník nový, nebo pečujete o ten, co již máte, pamatujte na závlahu. Sucho trávě dobře nedělá a choulostivé klíčky by mohly brzo doklíčit. Zavlažujeme však rovnoměrně, aby z našeho trávníku nevznikl rybník.

Krok šestý – první sekání

Až se nový trávník vyšplhá do výšky 8 až 10 cm, můžete se na něj poprvé vrhnout i se sekačkou. „Nejdříve jej zkrátíme zhruba o třetinu délky, takže asi na 5-7 cm. K tomu je vhodné použít rotační sekačku, která umožňuje nastavení výšky sečení,“ doplňuje Bureš. Pokud není trávník příliš hustý nebo se na něm vyskytují prázdná místa, můžeme ho v této fázi ještě dosít. Necháme opět dostatečně dorůst a pak už sečeme dle libosti. Při sečení je důležitá ostrost nožů, která zaručuje skutečně sestřižení a ne vyškubání choulostivého trávníku. Účelné je podle Bureše používat při sekání sekačku se záchytným košem, díky němuž získáme materiál do kompostu, který pak můžeme opět použít jako hnojivo trávníku.

A která sekačka vám udělá dobrou službu? Pokud ještě nemáte žádný stroj nebo tápete, který je ten pravý, zde je malý tip Radovana Bureše – rotační sekačka Nexus 550 NX44. Její kompaktní a originální design ocení každý “trávníkář”, stejně tak možnost centrálního nastavení výšky sečení. Troufnout si s ní můžete na rozsáhlejší plochy rovinatého, ale i členitého terénu, což umožňuje mimo jiné užitečná funkce pojezdu. Při práci se nemusíte obávat ani odlétávajících předmětů. Šasi tohoto stroje bylo vyvinuto právě s ohledem na nárazuvzdornost (kombinace materiálů ABS a polypropylen).

NEXUS 550 NX44

·         s pojezdem pojezd | záběr sečení 44 cm

·         polypropylenový skelet BI-SHIELD

·         benzinový motor 550 SERIES Briggs & Stratton

·         technologie EVE pro snížení odpar benzinových par

·         kde koupit: prodejní síť MOUNTFIELD a.s.Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Zahrada