Profesionální rady - hypotéky a hypotéční poradenství

Jiřina Kavková (Bydlet.cz), 14.06.2011

Na vaše otázky ochotně odpovídají a profesionálně radí specialisté na hypotéční problematiku z Hypotéční poradny ze společnosti KZ Finance. Hypotéční poradna vám zodpoví vaše dotazy a nabídne možnosti řešení vaší situace zejména v oblasti financování vašeho bydlení.

Vybrané dotazy a odpovědi z Hypotéční poradny:
/redakčně kráceno/

Otázka:
Dobrý den, prosím o upřesnění, co jsou 2 bytové jednotky v domě. Mám jeden hlavní vchod a pak přízemí 2+1 a po schodech v prvním patře je také 2+1 oboje s vlastním příslušenstvím. Dům chci darovat synovi ale chci být uvedena jako věcné břeměno na dožití a syn chce požádat o hypotéku.

Odpověď:
Pokud vázne na domě břemeno doživotního užívání, pak je to nemovitost pro banku nepřijatelná a syn by musel najít k ručení jinou nemovitost. Lze vyřešit tzv. “osobním závazkem“ u právníka. Jedná se o listinu, která vám zajistí dožití v domě, ale nepodmiňuje se to zápisem na katastru v podobě věcného břemene a nemovitost tak zůstává pro banku “čistá“. Jinak fyzicky dvě bytové jednotky máte, ale pokud je chcete mít i po právní stránce vymezené na katastru pro potřeby banky jako dům se dvěma bytovými jednotkami, je k tomu nutné Prohlášení vlastníka.

----

Otázka:
Dobrý den,chci se zeptat jakou mám šanci získat hypotéku na milion korun.Jsem sám, podnikatel, s vlastním pozemkem a můj čistý příjem je 16800 .Nemám
žádné finanční závazky.Jsem bytem u rodičů a neplatím žádný nájem, splátky apod.

Odpověď:
Teoretickou šanci máte. Měsíční splátka milionové hypotéky bez vlastních zdrojů by se při současných sazbách a splatnosti 30 let pohybovala asi na úrovni 6 až 6,5 tisíce korun.Nicméně banka posuzuje u hypoték účel, nabízené zajištění, vlastní zdroje, bonitu, registry apod. Navíc se banky velmi rozcházejí v přepočtech příjmů z daňového přiznání.

----

Otázka:
Chtěl bych se zeptat, zda a jakým způsobem se dá vyvázat z hypotéky? Moje matka si vzala s přítelem hypotéku na půl a rozcházejí se. Tak se chci zeptat, jak to chodí s vyplacením atd.

Odpověď:
Vyvázání jednoho z dlužníků je možné pouze za předpokladu prokázání schopnosti splácet celou hypotéku pouze druhým spoludlužníkem. Nicméně tento krok je  nutný konzultovat s bankou a na postupu kroků se dohodnout. S vypořádáním majetkových vztahů určitě doporučuji obrátit se na právníka.

----

Otázka:
Dobrý den. Je mi 20let mám zaměstnání na dobu neurčitou a čistý měsíční příjem přes 15.000. Ve vlastnictví mám rodinný dům v hodnotě cca 2.500.000.
Chtěla bych si vzít hypotéku na koupi nového bytu a rekonstrukci rodinného domu ve výši cca 1.250.000. Mám šanci získat hypotéku? Je možné financovat byt i rekonstrukci domu z jedné hypotéky? A mohu ručit rodinným domem?

Odpověď:
Za předpokladu třicetileté splatnosti a alespoň 15% vlastních zdrojů by splátka takového úvěru byla přibližně 6000 až 6500 měsíčně. Jelikož neznám přesně veškeré vaše příjmy a výdaje, nemohu tak jednoznačně odpovědět, zda byste na požadovaný úvěr dosáhla, ale předběžně, podle vašich informací to vypadá že ano. Kombinovat účely koupě a rekonstrukce u jedné hypotéky je možné a ručit můžete vlastněným rodinným domem i kupovaným bytem.

----

Otázka:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli máme šanci s přítelem získat hypotéku na dům, jestliže přítel je po zkušební době, příjem má dostatečný, ale cca před 2 roky mu přišla exekuce, o které nevěděl a hned ji zaplatil. Přesto je uveden v rejstříku. Sama jsem ve zkušební době zatím se smlouvou na dobu určitou. Mám vyšší vzdělání i příjem. Problém je u mě jen v té smlouvě. Víte o nějaké instituci, která je schopna nám pomoci? Zatím nás odmítli pro "prý" nízkou bonitu přítele. Přitom všem požadavkům na výši příjmu vyhovuje.

Odpověď:
Co se týká zápisu v registru přítele, tady záleží na jeho povaze - zejména o jakou částku se jednalo, jak rychle byla uhrazena, zda je zápis v bankovním či nebankovním registru apod. Každá banka toto posuzuje individuálně. Problém je skutečně s Vaší pracovní smlouvou. Pokud chcete žádat o úvěr, nesmíte být ve zkušební době. Navíc u smlouvy na dobu určitou si pak pohlídejte, aby v době podání žádosti o úvěr zbývaly do konce její platnosti minimálně tři měsíce. Navíc by měla být alespoň jednou obnovená nebo by měl zaměstnavatel vystavit bance potvrzení, že obnovená bude. Je třeba také podotknout, že existují profese jako lékaři, zdravotní sestry, učitelé, policisté a vojáci, na které se v tomto ohledu vztahuje v bankách výjimka.

Pokud mi sdělíte místo trvalého bydliště a telefon, předám váš kontakt k vyřízení našemu hypotečnímu makléři ve vašem regionu, který se pro vás pokusí najít nejvýhodnější řešení, a to bezplatně.

----

Otázka:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli už jde ručit družstevním bytem, byt mě bude převeden do osobního vlastnictví až za 25let.

Odpověď:
Bohužel družstevním bytem ručit nelze.

----

Zajímá vás hypotéční problematika, potřebujete odbornou radu jak financovat vaše bydlení? Využijte Hypotéční poradnu a ptejte se odborníků ze společnosti KZ finance.

Realitní poradna >>
Poradna - digitální domácnost >>
Poradna zahradního architekta >>
Poradna - bazény >>
Poradna - bytový a zahradní nábytek >>

Názory na článek  Profesionální rady - hypotéky a hypotéční poradenství
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Financování bydlení