Revize zahradní techniky a její zazimování není nic složitého, s radami od Briggs&Stratton to zvládne hravě každý

Zahradní technika, se kterou v zimě nepracujeme, si přesto zaslouží péči, díky které nám déle vydrží a na jaře znovu vyrazí do terénu připravena a plna elánu. To, že jí máme uskladnit a ještě předtím očistit, napadne asi většinu z nás, ale ke spokojenosti a klidnému zimnímu spánku toho potřebuje trochu víc. Co vše bychom měli sekačce dopřát a hlavně - jak tyto úkony realizovat, nám poví Radovan Bureš z Briggs&Stratton.

Očištění sekačky od zbytků nečistot již máme za sebou a teď přichází čas na poněkud sofistikovanější úkoly. Benzínová sekačka na trávu totiž před ulehnutím k zimnímu spánku potřebuje tři základní procedury. Jsou to:

·         Kontrola, případně výměna vzduchového filtru

·         Kontrola, případně výměna svíček

·         Doplnění stabilizátoru paliva

·         Výměna oleje a olejového filtru (je-li jím motor vybaven)

Výměna vzduchového filtru

 U benzinových strojů  zkontrolujeme a vyčistíme vzduchový filtr, popřípadě jej vyměníme,“ instruuje Bureš.   Kontrola a čistění fitru se má provádět po  každých 25 hodin práce nebo alespoň jednou ročně. Je třeba však přihlédnout i k pracovnímu prostředí. V prašném prostředí nebo v prostředí s nečistotami roznášenými vzduchem, je třeba provádět čistění filtru i častěji.

Proč je  je to  tak důležité?  Správná funkce vzduchového filtru je důležitá pro fungování motoru. Navíc, při pravidelné údržbě dosáhnete snížení spotřeby paliva a emisí výfukových plynů.

Kontrola svíček a jejich výměna

Výměna zapalovací svíčky se obvykle provádí jednou ročně. „Zajistí stálou jiskru, spolehlivý start a šetří palivo,“ jmenuje funkci svíček Radovan Bureš z Briggs & Stratton. Jak na to? Nejdřív musíme  vymontovat ty staré a to tak, že od nich odpojíme  kabel a vyčistíme jejich okolí od nečistot a prachu, abychom předešli jeho zanesení do spalovací komory při vyjímání staré svíčky (použijeme jemný kartáček a čistič svíček, naopak nikdy ne abraziva). „Pokud se na svíčce nachází těžko odstranitelná špína a zbytky, popraskaný porcelán či pokud jsou elektrody spáleny, je třeba svíčku vyměnit,“ upozorňuje Bureš.

Aby palivo vydrželo

Ne každého napadne, že i palivo má svou omezenou trvanlivost. Zvláště když nám zůstane v nádrži uskladněného motoru na celou zimu. Přesto můžeme jeho „kažení“ předejít, pokud do paliva přilijeme tzv. stabilizátor paliva. „Před skladováním dolijeme plnou palivovou nádrž, čímž předejdeme kondenzaci vlhkosti a zastavíme tak korozi i tvorbu vodního kamene ještě předtím, než se vyskytne. Před vlastním plněním přidáme do paliva stabilizátor a poté na několik minut spustíme motor, aby se přísada rozptýlila po celém palivovém systému,“ doporučuje Bureš. Stabilizátor paliva předchází tvorbě pryskyřičných usazenin v palivové soustavě nebo na důležitých částech karburátoru. Jestliže do nádrže stabilizátor paliva nepřidáváte, je nutno odstranit z  nádrže veškeré palivo a potom nechat motor běžet tak dlouho, až v spálí veškerá rezidua a sám se zastaví. Dokud je motor ještě teplý, vyměníme olej i olejový filtr, je-li jím motor vybaven.

Výměna oleje

Správně bychom měli olej v malých motorech měnit po prvních pěti hodinách používání a pak ročně či po 50 hodinách používání. Olej vyměňujeme za tepla, avšak dáváme pozor, aby byly svíčky odpojeny a nevzniklo tak riziko startu. Opět nejdříve očistíme okolí otvroru, aby do něj nenapadaly zbytky a špína, teprve poté vyjmeme měrku oleje (pokud je přítomna). „Nakloňte sekačku svíčkami a filtrem nahoru tak,  aby mohl starý olej vykapat do připravené nádoby, kterou podložte novinami,“ dává praktický tip Bureš.  Vyměňte svíčku točením po směru hodinových ručiček  a poté utáhněte vhodným francouzským klíčem.

Pokud má váš motor i olejový filtr, vyměňte jej jednou za sezónu.

Plnění novým olejem

 

Nalijte do nádržky odpovídajcí množství oleje (vhodného do vašeho motoru), které je uvedeno v manuálu k přístroji, rozhodně nepřelijte. Pro optimalizaci výkonu motoru použijte certifikované oleje se zárukou (olej Briggs&Stratton pro malé motory nabízí olej SAE 30, kerý poskytuje nejlepší ochranu za všech teplot a lepší startování při menší spotřebě oleje), které jsou ověřené a spolehlivé.

 

Zde naše předzimní údržba končí a my můžeme v klidu svého „miláčka“ uložit na akorátní místo, tedy na suché a přiměřeně čisté místo, případně jej přikryjeme plachtou.  Zazimováním zahradní techniky její práce pro letošní sezonu končí. Díky vhodné péči jí však dopřejete mnohem delší životnost a kvalitu, takže se vám odmění skvělými výsledky v akci.

 

Co se může hodit

 

Všechny tyto úkony můžete provést například s pomocí některého z chytrých balíčků od Briggs&Stratton, které obsahují kompletní sadu pro výměnu filtru, svíček i oleje. Navíc zde najdete i přísadu do paliva FUEL FIT, díky které se zvýší jeho trvanlivost.Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Zahrada