Letní cibuloviny

Jaro se blíží, a pokud jste se ještě nepustili do plánování barevných záhonů plných jiřin, lilií, begonií, gladiol a dalších cibulovin, máte nejvyšší čas. Právě nastává ideální období pro jejich sázení. Letními cibulovinami můžete osázet celé záhonky a kombinovat je do různých ornamentů.

Ještě než se pustíte do zakládání záhonů, je dobré znát vlastnosti a složení půdy. Ne každá půda se hodí pro všechny druhy rostlin a vaše cibuloviny by se nemusely uchytit. Neméně důležitá je také pozice stanoviště. Různé rostliny mají kromě různých požadavků na půdu a zalévaní také různé požadavky na světlo. Zahradu můžete pozorovat v různých denních dobách a zjistit tak, jak je v průběhu dne pozemek slunný nebo stinný.

Nemusíte ale budovat celé rozměrné záhony letních cibulovin. Květinami můžete ozdobit také různá zákoutí, nebo okrasné záhony. Vyzkoušet můžete klasiku, jiřiny, lilie nebo begonie, nebo i méně obvyklé druhy. Také tradiční cibuloviny jsou dnes nabízené v celé paletě barev a můžete tak s nimi na zahradě vykouzlit barevně rozmanitá zákoutí.

Sázení letních cibulovin

Převážnou část cibulovin můžete sázet na přelomu dubna a května. Hloubka, do které bude cibule sázet, by měla odpovídat dvojnásobku šíře jednotlivých cibulí. Toto pravidlo lze víceméně použít pro jakékoliv cibuloviny, ale pozor, záleží také na tom, jakou máte na zahrádce půdu. V těžkých půdách sázejte cibule raději méně hluboko, naproti tomu v lehkých půdách můžete cibule umístit i níže, než je zmíněný dvojnásobek šíře. Co se týče výběru stanoviště, většina letních cibulovin miluje slunce, některé druhy snesou i polostín.

Před sázením každé rostliny pečlivě prostudujte informace o hloubce výsadby a rozestupech květin, které by měly být součástí balení stejně jako informace o době kvetení. Informujte se také o podmínkách pro pěstování, které nemusí být nutně součástí balení, ale dobrý prodejce by vám měl umět poradit.

Tip odborníka:

Nádhernou rostlinou je tygřice, jejíž květy jsou uprostřed skvrnité. Její zvláštností je, že květy rozkvétají pouze na jeden den. Na rostlině je jich však tolik, že svými květy může zdobit záhon od července do konce září. Důkladně přikrytá vydrží na zahradě i přes zimu,“ doporučuje Milena Göpfertová, z karlovarského OBI marketu.

 

 

 

 

 

 

Bohatý sortiment prodávaných rychlených cibulovin umožňuje ze dne na den vyzdobit také okenní truhlíky, zádveří, nádoby na terasách a balkonech či nejrůznější květinové koše. Kromě drobných jarních cibulovin je oblíbená široká paleta narcisů, hyacinty, ale také tulipány. Můžete je použít také v interiéru, ale pamatujte, že zde rychleji odkvétají.  Snažte se je aspoň na noc dávat do chladna. Jarní cibuloviny se upravují také do nejrůznějších aranžmá nebo kombinují s primulkami a dalšími jarními květinami. Případně můžete vyrýt kus drnu v trávníku nebo vyhloubit jamku na záhoně a celé cibuloviny i s květináčem zde zapustit.  Po odkvětu a zaschnutí listů je lze na záhonky vysadit také trvale. Drobné cibuloviny ponechávejte na záhoně několik let. Do nádob se vysazují každoročně znova a používáme nové cibule a čerstvý substrát. Rychlené cibule jsou často oslabené a další rok pak nekvetou.

 

Na sázení používejte zahradnickou lopatku, na větší plochy určitě dobře poslouží sázeč cibulovin. Sázecí kolík není vhodný, dlouhá špička zanechává pod cibulí vzduchovou bublinu a ta pak hůř koření, co má za následek i další pomalejší růst a špatné nakvétání. Vynikajícím pomocníkem jsou košíčky na cibuloviny. Díky nim se ani po zaschnutí nezatoulají v záhoně, snadno se vyberou bez poškození a částečně jsou v košíku také chráněny před hlodavci. Čím větší cibule, tím hlouběji ji sázíme. Ideální hloubka se pro jednotlivé druhy pohybuje někde mezi dvou až trojnásobkem velikosti cibulí.

 

Zdroj: OBINázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Zahrada