Energetický štítek si musí pořídit až 40 tisíc prodávaných nemovitostí

Rubrika: Stavba
TNBiz (TNBiz), 20.09.2012

PRAHA (MEDIAFAX) - Energetický štítek na budovu si bude muset letos pořídit zhruba 30 až 40 tisíc nemovitostí. Cena této značky dosahuje až šesti tisíc korun, uvedl ve čtvrtek Ctibor Hůlka ze společnosti Nemopas, která se zabývá inspekcí vad nemovitostí.

Ročně se v Česku prodá asi 60 tisíc bytových nemovitostí. Z nich asi polovina je bytů, kterých se nové nařízení netýká. "Majitelé bytů, které prodávají, mohou energetický štítek nahradit předložením tří ročních faktur za energie. Odhadem tedy zbývajících 30 až 40 tisíc nemovitostí se ovšem nová povinnost bude týkat," informoval Hůlka.

V současnosti se cena vyhotovení podobného průkazu pohybuje kolem třech až šesti tisíc korun. Začátkem roku, jakmile si prodávající uvědomí novou povinnost, se pravděpodobně skokově zvedne poptávka, a to ovlivní i cenu. "Krátkodobě, než se podaří uspokojit nárůst poptávky, se může cena průkazu zvýšit až na dvojnásobek. Jde přitom o ceny na rodinný dům s projektovou dokumentací, kde není potřeba dělat průzkum," doplnil vedoucí projektu Nemopas.

V současné době dosahuje poptávka po energetických štítcích asi osmi až 12 tisíc kusů ročně. Novela však tento počet nárazově zvýší na trojnásobek a velmi brzy se dotkne i realitního trhu. Zákon totiž nařizuje, aby se údaje z průkazu uvedly už v reklamních materiálech při prodeji a pronájmu budov. "Se zpracováním průkazů na nemovitosti inzerované od 1. 1. 2013 je tedy nutné začít dříve než v den vystavení nemovitosti na webových stránkách nebo tisku," doplnil Hůlka. Pro prodávajícího je cenově výhodné pořídit si přímo celé hloubkové prověření nemovitosti.

František Bužek, buzek@mediafax.cz

Názory na článek  Energetický štítek si musí pořídit až 40 tisíc prodávaných nemovitostí
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie

Články Stavba