Naše zdraví: plísňové a kvasinkové infekce - příčiny, příznaky a diagnóza
Příčiny vzniku chronických plísňových a kvasinkových infekcí
Od konce 20. století vidíme nárůst chronických plísňových a kvasinkových onemocnění. Jako u většiny chronických onemocnění, je i u těchto infekcí vždy více příčin vzniku a velkou roli hrají i psychické příčiny. Prvotní příčina dalších ložisek plísňových infekcí v těle se zpravidla nachází ve střevech.
Hlavní příčiny vzniku chronických plísňových infekcí:
1.Nesprávné stravovací návyky
Nadměrná konzumace rafinovaného cukru, soli, mléka a mléčných výrobků, bílé mouky, bílé loupané rýže, konzervačních prostředků, ...
2.Rozsáhlé používání léků, anabolických steroidů, kortikosteroidů, širokospektrých antibiotik, hormonální antikoncepce atd.
Všechny tyto látky a ostatní chemická léčiva mají nežádoucí vedlejší účinky a představují zátěž pro střeva a játra. Nacházejí se ve formě léků nebo jako zbytkové látky v jídle (hlavně v mase a mléce). Například dlouhodobé nebo opakované braní antibiotik má na přemnožení kvasinek velký vliv, protože antibiotika spolu s choroboplodnými bakteriemi ničí i bakterie "správné". V důsledku toho pak dochází k nerovnováze střevní mikroflóry. Mléčné bakterie (laktobacily) napomáhající trávení potravy jsou vytlačovány agresivními druhy kvasinek (např. Candida albicans) a plísní.
3. Oslabený imunitní systém
Například při cukrovce, nádorových onemocněních, AIDS atd.
4. Překyselení organismu
Nejvíce překyselují tělo potraviny jako cukr, maso, výrobky z bílé mouky, mléčné výrobky, alkohol, ...
5. Nedostatek trávicích enzymů
6. Změny hladiny hormonů
Jde o období jako začátek puberty, těhotenství, menopauza, užívání antikoncepčních pilulek (ty často způsobují snížení acidity v pochvě a tím se ochranné mléčné bakterie poševní flóry nemohou dostatečně rozmnožovat a bránit tak vnikání infekcí). Mnohé ženy mají kvasinkovou infekci vždy v období menstruace, kdy se také mění hladiny hormonů.
7. Časté používání projímadel a výplachů střeva bez změny stravovacích návyků
Takovým způsobem střevo "zleniví". Jednorázově naopak může výplach střeva pomoci zbavit se kolonie kvasinek, zejména na začátku boje s kvasinkami.
8. Kouření
Nikotin zužuje cévy, čímž se výrazně snižuje prokrvení rukou, nohou, mozku, dásní, střeva atd., Což podporuje množení kvasinek a následně například i vznik paradentózy.
9. Trvale oslabené střevo
Při střevních onemocněních jako kolitida, Crohnova choroba, celiakie, při vředech nebo dlouhodobé zácpě.
10. Akumulace toxinů v trávicím systému
11. Nesprávná hygiena intimních míst a spodní prádlo ze syntetických materiálů
12. Psychické příčiny
Hlavně stres, nespokojenost v některé oblasti života (u žen často v partnerské oblasti), zloba, nedostatečná schopnost obrany, neschopnoť přetransformovat negativní impulsy, úzkosti, ...
Projevy/příznaky plísňových a kvasinkových infekcí
Přítomnost plísňové infekce v těle se dá jen velmi těžko rozpoznat, protože její projevy bývají u jednotlivců velmi rozdílné. Projevy/příznaky kvasinkové nákazy u dospělých jsou často natolik všeobecné, že je lékař bez dalších diagnostických vyšetření jen velmi těžko může přičíst na vrub kvasinkové infekci. Hodně krát se stává, že i laboratorní testy jsou negativní.
Nejběžnější projevy přemnožení plísní a kvasinek v těle jsou:
• chronické zažívací a vylučovací obtíže: nafouknuté břicho, bolesti břicha, časté nadýmání a průjem, které se projevují zejména po snědení sladkostí, škrobovin nebo vypití většího množství piva či vína, střídání průjmu a zácpy a jiné poruchy trávení a vylučování
• dušnost a problémy se srdcem, které jsou navzdory lékařským nálezem v normě a které se často označují jako psychosomatická choroba srdeční (střeva se při nafukování totiž často naplní plynem do takové míry, že začnou tlačit na bránici, plíce a srdce)
• neodolatelná chuť na sladké nebo na chléb
• bílý povlak na jazyku, který se dá jen velmi těžko odstranit
• zápach z úst
• alergie
• ekzémy a vyrážky
• plísňová onemocnění nehtů a kůže
• pálící šupinkovité fleky mezi prsty na nohou
• pálící a svědící červené vyrážky při konečníku, které někdy mokvají
• svědění konečníku
• svědění celého těla
• zvýšená tvorba lupů, vypadávání vlasů a svědění hlavy
• suché dlaně a šupinatá kůže
• opakované záněty pohlavních orgánů (vaginální mykóza)
• časté záněty močových cest
• brnění v nohách
• časté ušní záněty s hnisavými výtoky
• zvětšené uzliny (zejména na krku)
• svědění a pálení očí
• chronický únavový syndrom
• bolesti kloubů
• poruchy pozornosti a paměti
• závratě, točení a bolesti hlavy
• deprese a apatie
• stavy úzkosti, ...
Některé druhy kvasinek a plísní se spolupodílejí na vzniku chorob jako jsou: kardiovaskulární poruchy, revma, artritida, dna, astma, gastritida, tuberkulóza, nádorová onemocnění atd.
Stanovení diagnózy
Plísňové a kvasinkové onemocnění je tak trochu "diagnostický chameleon", protože u každého člověka se může projevovat jinak. Lékařské vyšetření ke zjištění zvýšené přítomnosti kvasinek jsou především vyšetření moči, stolice, krve a lokální vyšetření gynekologické mikroflóry (kultivace). Při podezření na mykózu je z podezřelé kůže nebo sliznice odebrán povrchový stěr. Invazivní růst plísní, čili vniknutí do hlubších tkáňových vrstev, je dokazatelný jen pomocí vzorku tkáně a vyžaduje odebrání vzorku z příslušného orgánu resp. tkáně.
Lékaři jsou k diagnóze plísňové či kvasinkové infekce často nepochopitelně skeptičtí a nechtějí ani provést potřebná vyšetření. Případná antibiotická a fungicidní (antimykotická) léčba má navíc spíše devastující následky, neboť jsou narušeny potřebné symbiotické mikrobiální vztahy ve střevním traktu. Pacientům proto často nezbývá než vzít své zdraví do vlastních rukou a pustit se do alternativní léčby.
Laické diagnostické metody:
1. Slinový test na bílou kvasinku Candidu albicans.
Hned ráno, spíš než se napijete, najíte nebo si vyčistíte zuby, nalijte vlažnou vodu do průsvitného sklenice, nasbírejte slinu v ústech a vyplivněte ji do sklenice s vodou. Přibližně po půl hodině se do sklenice podívejte a zkontrolujte, zda se něco změnilo.
• pokud slina plave na vodě a objevují se tenké prameny visící pod ní - slabá infekce
• pokud slina plave ke středu poháru a zůstane tam - středně silná infekce
• pokud slina plave ke dnu a voda je přitom zakalená - silná infekce
2. Použít seznam příznaků/projevů plísňové infekce
Zaškrtněte každý problém, se kterým se potýkáte a nakonec uvidíte, kolik z nich je opravdu izolovaných a nesouvisejících s jinými, a kolik jich vybízí zamyslet se nad hlubší společnou příčinou.
Přečtěte si první díl Strava a naše zdraví: plísňová a kvasinková infekce - vysvětlení pojmů i další zajímavé články z cyklu Strava a naše zdraví na stránce → Zdraví a přírodní léčba
Zdroj: www.paula.sk
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Trávíte horké dny ve městě? Nejčastější otázky ohledně "městského tepelného ostrova"
- Mikrobiom v rovnováze i při cestování. Proč na dovolenou vždy s probiotiky a dobrou náladou?
- Muži a pračka: Návod, který zachrání vaši garderobu (i nervy)
- Bezpečnost dětí a domácích mazlíčků: Jak se vyhnout nástrahám na zahradě
- Nehoda v zahraničí: řešení se liší i podle toho, kdo ji zaviní
- Jak pečovat o lněný textil, aby byl jako nový? Perte na 40 °C a nesušte na sluníčku