Pražská výstava nabídne návrat ke kořenům

Rubrika: Tipy a triky
Jana Brožková (Bydlet.cz), 21.09.2015
Je kupka sena uměním? A rozestlaná postel? Stane se z nich umění, umístíme-li je do galerie? Co je vlastně umění? Stuckismus, jedno z nejrychleji rostoucích uměleckých hnutí současnosti, zastává v této otázce jasný postoj. „Stuckismus se snaží svým způsobem rehabilitovat klasické výtvarné techniky, jako jsou malířství a sochařství. Zastává postupy, které jsou dnes často označovány za zastaralé – odtud také původ názvu. Stuck znamená v angličtině zaseklý, uvízlý,“ vysvětluje kurátorka výstavy Barbora Maštrlová.

 Zjistit jak vypadá umění v duchu stuckismu bude moci pražská kulturní veřejnost na právě začínající výstavě Crazy Over You In Prague, která představí díla jednoho ze zakladatelů Stuckismu, malíře Charlese Thomsona. Výstavu v nové Art & Event Gallery Černá Labuť otevře ve čtvrtek 24. září ve 13 hodin komentovanou prohlídkou osobně Charles Thomson. 

Thomsonova první samostatná výstava v České republice nabídne až do 15. listopadu na bezmála tři desítky malých i velkých pláten. Výstavu bude možné navštívit za symbolické vstupné 50 . Za Art & Event Gallery Černá Labuť v centru Prahy stojí Ondřej Škarka, mimo jiné pořadatel sochařského festivalu Sculpture Line, a paní Danuše Siering, majitelka domu Černá labuť. 

Stuckismus se zrodil na přelomu tisíciletí v opozici vůči konceptuální tvorbě. Stuckisté tvrdí, že umění, které musí být vystaveno v galerii, aby se stalo uměním, ve výsledku uměním není. Za 16 let své existence má tento směr přívržence po celém světě. „Na Stuckismu je sympatické, že vrací umělci jeho právo na svobodné hledání formy i obsahu skrze postupy, z nichž se výtvarné umění zrodilo a které už celkem dlouho svět umění vytrvale zavrhuje jako zastaralé. Proto usuzuji, že má Stuckismus takovou mezinárodní rezonanci ,“ vysvětluje Barbora Maštrlová. Tak se to právě daří Charlesovi Thomsonovi.

Charles Thomson je současný britský umělec - malíř, básník, fotograf, kurátor a jeden z otců zakladatelů Stuckismu. Toto hnutí založil spolu s londýnským malířem Billym Childishem v roce 1999. Název vznikl z anglického slova stuck (uvíznutí, zaseknutí), kterým konceptualistka Tracey Emin označila jejich malby. Stuckisté odmítají považovat za umění předměty, které se stávají uměním až poté, co se ocitají v galeriích a naopak chtějí etablovat zpět klasickou malbu či sochařství. Během 16 let se k hnutí hlásí více než 230 skupin ve více než 50 zemích světa včetně České republiky. Významné zástupce má i mezi malíři v České republice (Jaroslav Valečka, Jiří Hauschka a další).

Po skončení výstavy Charlese Thomsona bude n ásledovat expozice jednoho z prvních českých Stuckistů Jiřího Hauschky a v předvánočním čase opanují výstavní prostor Černé labutě díla talentu české expresivní malby Martina Krajce.

Art & Event Gallery v osmém patře domu Černá labuť nabízí své prostory zajímavým autorským a profilovým výstavám, prezentacím umělců i konceptuálním artovým projektům, ale také firemním eventům nebo soukromým akcím, diskusním setkáním, konferencím a seminářům. Ke všem těmto aktivitám je galerie vybavena kvalitním technickým zázemím a umí poskytnout i špičkový catering. Ondřej Škarka, muž, který dává Černé labuti nová křídla, říká: „Naším cílem bylo potvrdit génia loci, který se k adrese Na Poříčí 25 váže už od 20. let minulého století. Vždy se zde prolínal svět umění, gastronomie a obchodu. Originální řešení z dílny slavného ateliéru Evy Jiřičné AI Design to ještě více zdůrazňuje.”


 

Názory na článek  Pražská výstava nabídne návrat ke kořenům
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tipy a triky