Změna času: zimní čas a posouvání ručiček již o víkendu
Ne každý je na posouvání hodinových ručiček tak citlivý, ale mnoho lidí si stěžuje na poruchy spánkového rytmu, změny nálady a zdravotního stavu. Některé studie navíc dokazují, že každoroční časové posuny mohou zvyšovat výskyt srdečního infarktu.
Noci se změnou času prodlouží a tma bude už v pět. Sice si o hodinu déle pospíme, o tu samou dobu ale budeme i déle pracovat. Lékaři proto varují, že z tohoto důvodu nám hrozí deprese a únava. Je dokonce vědecky prokázané, že změnou času z letního na zimní narůstá počet sebevražd. Procenta pak hovoří o tom, že se týkají více mužů než žen.
Lidem chybí slunce, měli bychom se naučit víc relaxovat a během pracovní doby najít alespoň 30 minut na rozptýlení nebo odpočinek, radí psychologové. Doporučují poslech hudby, dobré jídlo nebo procházku parkem. Důležité je také zařadit do svého jídelníčku více vitamínu C a hořčíku.
V Česku byl letní čas zaveden poprvé za 1. světové války v letech 1915 a 1916, poté platil od roku 1940 do roku 1949. Potřetí byl zaveden v roce 1979 za ropné a energetické krize. Lékaři a psychologové se shodují, že na změnu času si lidé zvykají asi týden. Hůře si ale zvykají na letní čas, kdy musí fakticky vstávat o hodinu dřív.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Pražský veletrh Minerály a drahé kameny láká na vltavíny, ještěrku v jantaru i autorské šperky
- Rádce: Vše co potřebujete vědět o příspěvku na bydlení
- Bylinky, které vás pozvednou na duchu: mateřídouška místo ranní kávy, meduňka před spaním (Radioporadna) (audio)
- Podzimní Flora Olomouc. Letošní úroda ze zahrad, záhonů i lánů je momentálně k vidění na olomouckém výstavišti (video)
- Prodlužte životnost a ušetřete energie. Je čas na podzimní údržbu klimatizace
- Z řepkového pole vytvořili udržitelnou zahradu: Inspirujte se příběhem Zahrady Panorama