Očkování a chřipka: patříte k 5% očkovaných?
V souvislosti s chřipkou u nás ročně zemře 1500 lidí, tedy dvakrát více než při dopravních nehodách. "Problém chřipky je, že při ní často dochází ke komplikacím, ať už je to zápal plic, postižení srdce nebo ledvin," vysvětlil epidemiolog Jan Kyncl.
Za tragické následky může podle lékařů malý počet lidí, kteří se nechají očkovat zhruba jen 5 %. Ve světě přitom dosahuje proočkovanost téměř 30%. Ve Spojených státech se nechává ročně naočkovat dokonce až polovina lidí. V sousedním Německu 21 %.
Epidemiologové nevidí problém v ceně vakcíny, která se pohybuje kolem 300 korun, ale hlavně v podceňování nemoci. Lidé starší 65 let a chronicky nemocní mají očkování hrazené přímo ze zdravotního pojištění. Ostatním pak přispějí pojišťovny tolik, že to všechny náklady pokryje.
Proti chřipce se ale musí lidé nechat naočkovat každý rok znovu. Virus se totiž neustále mění, a tak se mu musí přizpůsobovat i složení očkovací látky. Vakcína je tedy každý rok jiná.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Nakládané rodinné poklady: Vychytávky pro dokonalé zavařování okurek
- Delší i kratší výpadky proudu zásadně ovlivňují chod firem. Zastaví se výroba, vypne se chlazení či servery, ale dochází také k ohrožení bezpečnosti zaměstnanců a zákazníků. Jak tato rizika co nejlépe eliminovat?
- Španělsko 2025: Přísnější vyhlášky a vysoké pokuty v oblíbených letoviscích, zejména v Marbelle. Sankce hrozí za kouření na plážích na Baleárech či krmení ptáků v Madridu a Barceloně
- Letní trend? Naučte se něco nového a stát vám to zaplatí
- Slunce na střeše: Fotovoltaika živí už každý třináctý dům a ušetří tisíce korun ročně
- Bateriové úložiště? Investice, která se vyplatí při blackoutu i mikro výpadcích