Letošní hypotéky jsou rekordní: 54 tisíc hypoték za první pololetí
Peníze od bank jsou pro rezidenční trh výraznou vzpruhou. Právě hypoteční úvěry totiž mají výrazný podíl na tom, že se v prvním pololetí v Praze prodalo celkem 1998 nových bytů, což je nejvíce v devítileté historii monitorování pražského developerského trhu. A poptávka po novém bydlení neutuchá ani během letních prázdnin, které jindy představují spíše klidnější období roku bez většího zájmu kupujících.
Zájemce o vlastní nemovitost totiž vystrašila nedávná zpráva České národní banky (ČNB) o vývoji úvěrových podmínek v tuzemských bankách, podle níž se bankéři už na podzim chystají zpřísnit kritéria pro poskytování půjček na bydlení. Jde o očekávanou reakci na nový zákon o úvěrech i na doporučení ČNB neposkytovat stoprocentní hypotéky. Lidé tak místo dovolených obíhají banky a shání dokumenty potřebné pro získání hypotéky. Chtějí to stihnout dříve, než banky hypoteční kohouty opět utáhnou.
Lidé by však i v současném spěchu neměli zapomenout na důkladné prověření vybrané nemovitosti. Na pražském trhu totiž stále zůstává více než 700 neprodejných bytů, takzvaných ležáků. Takřka tři stovky lidí si však takový byt ve druhém čtvrtletí koupily, právě o tolik klesla podle našich statistik nabídka dokončených neprodaných bytů. Tito noví majitelé ležáků už brzy zjistí, že koupili pověstného zajíce v pytli. Nevýhodnost koupě se projeví dříve, než skončí fixace rekordně nízkých hypotečních sazeb.
RNDr. Evžen Korec, CSc, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Starší byty pokračovaly ve zdražování, růst dosáhl meziročně až 29 procent
- Komunitní energetika láká české chalupáře k investicím do FVE panelů. Solární systém má na chatě pětina, dalších 30 % pořízení zvažuje
- Energošmejdi útočí na domácnosti i obce, účtují si paušální poplatky za nic
- Pražský trh s byty opět ožívá: Malometrážní byty v čele růstu cen
- Delší i kratší výpadky proudu zásadně ovlivňují chod firem. Zastaví se výroba, vypne se chlazení či servery, ale dochází také k ohrožení bezpečnosti zaměstnanců a zákazníků. Jak tato rizika co nejlépe eliminovat?
- Co s přeplněnou popelnicí? Pražské služby nabízejí jednoduché řešení s humorem