Pět rad, jak správně prostřít slavnostní stůl

Rubrika: Interiéry
Jana Brožková (Bydlet.cz), 17.10.2016
Plánujete oslavu narozenin, nebo jen tak pozvat přátele či rodinu na dobrou večeři? Jistě chcete, aby si kromě kulinářského zážitku odnesli také pocit dokonale stráveného času téměř jako v luxusní restauraci. A k tomu patří krásně prostřený stůl. Pokud však nejste profesionál, který má etiketu v malíčku, budete zřejmě váhat, co na stůl patří, a co už ne. Víme, jaká pravidla musíte dodržovat, abyste své hosty ohromili.

1. Ubrus na stůl? Polovina úspěchu

Říká se, že v jednoduchosti je krása a u ubrusu na slavnostní tabuli to platí dvojnásob. Základem je totiž jednoduchý, často čistě bílý ubrus, který podtrhne celkový pohled na stůl. Volit můžete i světlejší pastelové barvy, v zimních měsících zase tmavé ubrusy v kombinaci s metalickými barvami. „Hlavní ubrus by měl přibližně o dvacet až třicet centimetrů přesahovat okraje stolu,“ radí hlavní desinatérka Rita Valešová ze společnosti VEBA, tradičního českého výrobce bytového textilu.

Ubrusy se používají především na klasické jídelní stoly. „Moderní interiér, kde dominuje např. sklo či chrom, si vystačí s běhouny. Také stoly s deskou z pravého dřeva je při běžných příležitostech škoda zakrýt celé, stačí pouze běhouny nebo naprony. Pokud však chcete dosáhnout dojmu opravdu slavnostního stolování , nesmí při něm chybět ubrus přes celý stůl,“ dodává.

Svátečně prostřený stůl


K slavnostním příležitostem i k dobrému jídlu patří krásně a správně prostřený stůl.  FOTO: VEBA

Nevíte si rady s tím, co to běhouny a naprony vlastně jsou? Jedná se o dekorativní ubrusy, které můžete použít samostatně nebo je položit na hlavní ubrus tak, že jej nepřekrývají, pouze jej krásně doplní. Napron má obvykle čtvercový tvar, proto se hodí na stoly ve tvaru čtverce, běhoun je dlouhá šála, která poslouží pro dozdobení podélného stolu.

Stůl dekorujte také podle toho, z jakého materiálu je ubrus vyrobený. Například damaškový ubrus, který se vyznačuje neuvěřitelně detailními vytkanými vzory, bude působit luxusním či slavnostním dojmem bez jakéhokoliv dalšího zdobení. Pokud máte hladký jednobarevný ubrus, k umocnění slavnostní nálady využijte např. právě napron, který vám svým vzorem a barvou pomůže doladit slavností tabuli. Pokud napron nemáte k dispozici, můžete dát pod každý talíř látkové prostírání, oboje ale nepoužívejte současně, stůl by působil přeplácaně.

Pokud máte obavu, co se s textiliemi stane po oslavě, máme pro vás dobrou zprávu. Pro ubrusy, naprony i ubrousky už existuje také nešpinivá úprava. „Rozlitá tekutina se do tkaniny nevsákne, na povrchu zůstane v podobě malých kapiček, které lze snadno setřít. Ubrusy s touto úpravou se výrazně méně špiní, proto není nutné je tak často obměňovat. Tím se snižují náklady spojené s praním ubrusů a prodlužuje se také jejich životnost,“ uvedla Valešová. Na první pohled přitom nešpinivou úpravu nepoznáte. Ubrus je hladký a příjemný na dotek stejně jako textilie z běžných látek.

2. Ubrousky. Jaké zvolit?

Ač je k běžnému stolování nepoužíváme příliš často, k tomu slavnostnímu neodmyslitelně patří. Ubrousky totiž podtrhnou styl sváteční tabule a navíc je při dobrém jídle ocení i strávníci. Vybírat můžete ze dvou typů ubrousků – papírových a textilních.

Výhodou papírových je fakt, že je nemusíte prát. Po akci je jednoduše vyhodíte. Ty textilní ale vypadají mnohem slavnostněji. Pokud zvolíte papírový ubrousek, můžete jej složit do klasického trojúhelníku vlevo pod vidličku. Lze jej ale nazdobit stejně jako textilní a vyhrát si s jeho umístěním. Ať už do stříšky, kterou postavíte na talíř nebo v případě větších papírových ubrousků i do složitějších tvarů. Textilní ubrousek se dává při jednoduchém stolování vlevo od vidličky, jinak jej můžete kreativně složit do nejrůznějších podob.

Až se pustíte do jídla, pamatujte, že látkový ubrousek nepatří za límec, ale na klín. A až dojíte, nikdy jej nedávejte do talíře. Látkové ubrousky patří zprava vedle talíře, odkud si je pak obsluha vezme.

3. Nasměrujte příbor

Jestliže si při jídle nechcete připadat stejně udiveně jako Pretty Woman, naučte se dodržovat jednoduché pravidlo: příbor se dává vždy směrem od talíře. Nejblíže k němu proto najdete příbor pro hlavní chod, dále pak budou talíře na další chody. Když tedy začnete jíst, budete příbory postupně odebírat zkraje.

Využít můžete i prostor nad talířem, kam patří dezertní lžička či vidlička, případně malá vidlička a nůž na sýry. Vlevo od talíře je pak ideální místo pro odkládací talířek. Ten slouží k rozkrojení pečiva nebo například k odkládání kostí. Zejména při štědrovečerní večeři by rozhodně neměl chybět.

4. Sklenice v řadě

Ať už si vyberete rozprostření sklenic do řady nebo do oblouku, dodržujte pravidlo, při kterém máte první po ruce nápoj, který budete pít jako první. Obvykle jde o sklenici na bílé víno, vedle které máme sklenici na červené, po níž následuje sklenice na vodu.

Jestliže plánujete hostům podávat aperitiv, například sekt, přineste jej na stůl zvlášť. Podle odborníků by totiž na stole nemělo být více sklenic než tři. Není problém sklo postupně na stůl doplňovat, nemělo by být ale předem vyskládané, aby stůl nebyl přeplácaný.

Talířů by nemělo být na stole více než dva. Mělký umístěte dva centimetry nad okraj stolu, na něj pak přijde talíř hluboký. Je na vás, zda ubrousky složíte na mělký talíř nebo až do hlubokého. Důležité je, aby hosté měli všechno důležité nádobí na stole ve chvíli, kdy k němu usednou.

5. Ozdobte ho

I když už bude váš stůl vypadat s nádobím a textiliemi slavnostně, není od věci tabuli ještě dozdobit. Svěže bude vypadat s čerstvými květinami, které místnost navíc hezky provoní. O Vánocích můžete použít čerstvé jehličnaté větvičky, případně drobné baňky nebo ozdoby. Pamatujte ale, že méně je někdy více. Snažte se dekorace sladit a nepřehánět to s nimi.

Pokud chystáme svatební tabuli, měla by být samozřejmě honosnější. Kromě čerstvých květin můžeme tabuli dozdobit i tiskovinami, hostům můžeme představit menu nebo program svatebního dne. Před talířem či v něm mohou najít také jmenovky.


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie

Články Interiéry