Koupelnový nábytek: jak o něj pečovat a prodloužit jeho životnost?

Pravidelný úklid koupelny ve smyslu umývání vany, umyvadla a vyčištění kohoutků nebo pákových baterií je samozřejmostí. Co ale koupelnový nábytek? Víte, jak o něj správně pečovat? A věděli jste, že pravidelná a kvalitní péče o něj znatelně prodlouží jeho životnost? Tři nejzásadnější pravidla úklidu nám připomněl Petr Čech, produktový manažer pro koupelnový nábytek značky JIKA.

V koupelně je často vysoká vlhkost. Jak škodí koupelnovému nábytku?

Ano, to je pravda. Zvláště pak po koupeli, kdy se v koupelně sráží voda a nábytek díky tomu rychle navlhá. Může se ale stát, že nábytek nedopatřením postříkáte. Na to opravdu pozor, koupelnový nábytek nesmí být vystaven dlouhodobému působení stojící vody. Stejně tak byste jej měli chránit od extrémně vysoké vzdušné vlhkosti. Pokud v koupelně dojde k velkému nárůstu vlhkosti, např. během koupání, pak co nejdříve dobře vyvětrejte. Ačkoliv v dnešní době jsou při jeho výrobě používány ty nejmodernější materiály, kterým vlhkost zásadně neuškodí, je potřeba zabránit, aby na něm stála voda nebo po něm stékaly kapky.

Jakou chybu děláme nejčastěji při péči o koupelnový nábytek?

Nikdy nepoužívejte čisticí prostředky, které by nábytek mohly poškodit nebo poškrábat. Vhodné jsou neabrazivní prostředky, např. jemná tkanina a mýdlová voda. Nepoužívejte žádné chemikálie a vždy si pečlivě prostudujte, čím výrobce doporučuje nábytek ošetřovat. Nábytek vyrobený z přírodních materiálů (dřevo, dýha) při dlouhodobém kontaktu se slunečním zářením mění odstín - oxiduje. Proto jej nevystavujte dlouhodobě tomuto záření, případně dbejte na to, aby na takto exponovaných plochách neležely předměty stále na stejném místě. K čištění zrcadel použijte pouze jemnou tkaninu namočenou v mýdlové vodě, dobře vyždímanou. Dejte pozor také na těsnost namontovaného sifonu  - voda tekoucí z netěsného sifonu může zničit vnitřek zásuvky nebo skříňky. 

Jak si poradit se zaschlým mýdlem nebo zubní pastou na nábytku?

Určitě nikdy nepoužívejte agresivní přípravky, kterými byste povrch nábytku poničili. Ať už se jedná o sklo, plast nebo dřevo, vždy je třeba dodržovat doporučení výrobce o péči. Nábytek stačí lehce otřít hadrem a následně důsledně vysušit. Jak jsem ale již zmiňoval, pokud máte v koupelně nábytek z kvalitních materiálů, není třeba se vlhkosti obávat.

 


Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Koupelna