Velký jarní úklid na chatě: nepotřebné a nefunkční věci vyhazujte, chata není skladiště

Rubrika: Tipy a triky
Jiřina Kavková (Bydlet.cz), 14.03.2017
Nezáleží na tom, zda máte svoji chatu či chalupu na vyhlášeném rekreačním místě na Vranovské přehradě, v podhůří Lužických hor, nebo naopak na klidném místě v lesích kousek za městem. Na jaře si každé takové stavení bez ohledu na lokalitu zaslouží důkladný úklid, kterým odstartujeme chatařskou sezónu. Poradíme vám, jak začít a kam s nahromaděným odpadem.

Slunce a čerstvý vzduch – základ zdravého bydlení

Jako první otevřete okna i okenice dokořán a pusťte po zimě do místností pořádnou dávku slunce a čerstvého vzduchu. Vyženete zatuchlinu a lépe se vám bude bojovat s případnými plísněmi, které si přes zimu oblíbily vlhká a nevětraná zákoutí. Není nutné pořizovat drahé čisticí prostředky, s plísněmi zatočí i běžně dostupné věci. Menší plochy stačí vykartáčovat směsí jedlé sody a vody v poměru 1 : 1, jedlá soda místo vydezinfikuje a navíc odstraní typický zápach. Proti plísním použijte i univerzálního úklidového pomocníka – octový roztok. Při rozšířenějších plísních pak pracujte s octem nezředěným.

Kromě vyvětrání místností je dobré po zimě vyklepat na vzduchu koberce i matrace a vynést ven veškeré peřiny a polštáře. Pozor ale na přímé slunce, vysoké teploty mají roztoči v oblibě a přispívají k jejich množení. Ostré slunce nesvědčí ani péřovým přikrývkám, které většina z nás na svých chalupách má. Peří na přímém slunci vysychá, láme se a tvoří tak zbytečně prach. Nejvhodnější místo na větrání peřin je v průvanu.

Po zimě zkontrolujte nakladené pastičky a zbavte se všech stop po nevítaných návštěvnících. Očistěte okenní rámy od pavučin a zimních nánosů prachu, na samotná okna se poté vybavte octovou vodou, která okna snadno odmastí a omyje. Po vytřídění všech starých novin si ještě pár stránek ponechte a využijte je na závěrečné vyleštění všech okenních tabulí.

Staré elektrospotřebiče odevzdejte v blízkosti svých chalup

Kromě nahromaděného papíru, skla a plastů se zbavte i dalších předmětů, které udělají více užitku správně zrecyklované. Chaty, chalupy a víkendové zahradní domky bývají mnohdy místem, kam během roku odvážíme staré, opotřebené, avšak stále funkční elektrospotřebiče, které ale často brzo doslouží. Nefunkční drobné elektro nehromaďte a raději ho správně vyhoďte. Po zadání PSČ na webových stránkách www.cervenykontejner.cz najdete v okolí své chalupy nejbližší červený kontejner ASEKOL, kam drobné elektro můžete vhodit (v ČR je jich téměř 3 000). To se následně ekologicky zrecykluje a nezatíží životní prostředí. Totéž platí i pro staré baterie, které do červených kontejnerů vhazujte samostatným otvorem.

 „V období jarních úklidů a vyklízení nepotřebných věcí zaznamenáváme napříč celou republikou nárůst odevzdaných drobných elektrozařízení až o 18 %. Objem spotřebičů v červených kontejnerech v chatařských oblastech je rok od roku větší,“ vysvětluje Martina Martinková, tisková mluvčí neziskové společnosti ASEKOL. Stejným způsobem se na stránkách www.asekol.cz podívejte, kde se ve vašem okolí nachází sběrný dvůr, kam můžete odevzdat větší elektrospotřebiče, jako jsou televizory nebo chladničky.

 

Tipy na závěr

·     Po vyklizení všech nepotřebných věcí pověste do oken čisté záclony, které jste si přes noc namočili do teplé vody s plátky citronu. Druhý den budou po vyprání krásně bílé a rozzáří každou místnost.

·     Dejte si záležet na závěrečném setření veškerého prachu a důkladném vytření podlah. Pokud máte na chalupě dřevěnou podlahu, věnujte ji patřičnou péči a ošetřete ji olejem či voskem.

·     Nakonec provoňte místnosti podomácku vyrobenou vůní. Stačí smíchat půl litru vody se lžičkou jedlé sody a velkou lžící citronové šťávy, poté aplikovat nádobou s rozprašovačem. Vůně příjemně osvěží vzduch, udělá pomyslnou třešničku na závěr jarního úklidu a zahájí tak novou sezónu na vaší chalupě.


Názory na článek  Velký jarní úklid na chatě: nepotřebné a nefunkční věci vyhazujte, chata není skladiště
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tipy a triky