Komerční reality: rok 2017 má nakročeno k růstu

Jiřina Kavková (Bydlet.cz), 11.04.2017
první čtvrtletí roku 2017: proinvestováno 1 280 milionů eur do komerčních nemovitostí Za první čtvrtletí roku 2017 se v komerčních nemovitostech v České republice proinvestovalo 1 280 milionů eur. To je doposud největší objem investic, který se kdy za první čtvrtletí zaznamenal. Za výsledkem stojí především tři velké transakce, a to prodej OC Letňany a portfolia CBRE GI, v kterých společnost Cushman & Wakefield zastupovala prodávajícího, a rovněž změna majitele Olympie Brno. Zájem o investice do komerčních nemovitostí by nemělo zbrzdit ani čtvrteční ukončení měnových intervencí Českou národní bankou.

„Nejaktivnějším sektorem byl v prvním čtvrtletí maloobchod, který činil 78 % z celkového objemu investic. Transakce, jakými byly prodej portfolia CBRE Global Investors (v České republice transakce zahrnovala OC Nisa Liberec, Olympia Plzeň a Zlatý Anděl v Praze) nebo prodej retail parků IKEA (v České republice transakce zahrnovala Avion Zličín), měly celoevropský rozměr, a podtrhují tak zájem investorů o tento dobře předvídatelný obor v posledních letech. Nicméně skutečnost, že se většina center už zobchodovala do rukou dlouhodobých investorů, povede v dalších letech k posílení ostatních segmentů, zejména kanceláří,“ říká  Alexander Rafajlovič , partner v investičním týmu Cushman & Wakefield.

Oproti minulému roku, kdy činil objem transakci za první čtvrtletí 409 milionů eur, jde o dramatický narůst. Historicky druhé nejlepší první čtvrtletí bylo zaznamenáno v roce 2015. Objem investic byl o 46 % menší než ten letošní. Cushman & Wakefield předpovídá v tomto roce další růst. Ukončení měnových intervencí nebude mít negativní vliv.

„Pro zahraniční investory se situace nijak zvlášť nezmění, ve velké míře jsou totiž příjmy z komerčních nemovitostí denominovány v eurech. To stejné platí ve většině případů pro akvizice. Na druhou stranu maloobchodníci mohou být díky posílení koruny vystaveni tlaku na vyšší nájemné ze strany zahraničních vlastníků. Dojde také k posílení pozice českých kupujících, kteří za nemovitosti budou schopni nabídnout více eur,“ říká Alexander Rafajlovič.

Názory na článek  Komerční reality: rok 2017 má nakročeno k růstu
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy