Třetina studen v Česku vysychá, hrozí rekordní nedostatek vody

Rubrika: Tipy a triky
TNBiz (TNBiz), 18.04.2017

Před lety každá rezavá pumpa na návsi chrlila vodu a dnes se z ní jen zapráší. Ani největší pesimisti mezi hydrology nečekali, že se dožijí chvíle, kdy v Česku začnou ve velkém vysychat studny. Jenže čísla to jasně potvrzují.

"My máme letos 37 procent vrtů, které mají silné sucho," uvedla hydroložka Eva Soukalová. Předloni to byla jen polovina a na mapě je jasně vidět, kde přicházíme o vodu nejrychleji. Stačí jen vyrazit na jižní Moravu a zaklepat u prvního domu, kde mají studnu. Na otázku, jak jsou na tom s vodou, přijde strohá odpověď.

Problém je, že většina lidí si uvědomí pokles hladiny, až když jede čerpadlo naprázdno. Pan Horák svoji studnu nekontroloval deset let, a tak může přesně porovnat rozdíl. "Kleslo to tak o dva metry, minimálně. Vůbec jsem netušil, že to bude o tolik," zděsil se Jiří.

Královéhradecký kraj je podle hydrologické mapy celý v červeném a zemědělci už třetí rok počítají ztráty hlavně na cukrové řepě. Jaro se teprve probudilo a pan Novák má první uschlé pole. "Zaseli jsme řepku, vyklíčila a uschla," popsal zemědělec.

Na Moravě vypadají některá pole jako měsíční krajina, napadlo jen 75 procent srážek. Podle hydrologů jsme prostě zapomněli, kde Česká republika leží, a vůbec neumíme s vodou hospodařit. "K nám žádná voda nepřitéká, naopak my ji rozdělujeme státům okolním," sdělil hydrolog Jan Unucka.

Jsme dokonce třetí nejohroženější stát v Evropě - zásoby pitné vody už mají horší jen ostrovy Malta a Kypr. Jedinou cestou je podle hydrologů důsledné zachytávání dešťové vody. Ministerstvo už za pár dnů nabídne lidem dotaci na pořízení nádrže.

Názory na článek  Třetina studen v Česku vysychá, hrozí rekordní nedostatek vody
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tipy a triky