Byty v Česku zdražují nejrychleji z celé EU

TNBiz (TNBiz), 23.07.2017

Pořídit si v Česku byt začíná být záležitost pro vyvolené. Ceny za poslední roky vylétly v některých regionech raketově vzhůru. "Dnes koupíme byt 1kk za cenu, za kterou bychom před třemi lety mohli koupit byt 2kk," přirovnal Radek Ježdík z Central Group.

V porovnání se zeměmi Evropské unie rostou ceny českých nemovitostí o polovinu rychleji. Třeba Pražan musí na byt šetřit téměř dvakrát déle, než člověk žijící v Berlíně nebo ve Varšavě.

"Nejprodávanější jsou byty typu 3+1 pro čtyřčlennou rodinu, zde je průměrná tržní cena v Praze 4 miliony korun. Před rokem či dvěma byla v řádu tři a půl, tři miliony korun," upřesnil Jaroslav Nedvěd ze společnosti ReMax.

Za dražším bydlením prý stojí dva hlavní faktory - nízké úrokové sazby v celé Evropě a v Česku navíc i nízká nezaměstnanost. "Když spojíme dohromady fakt, že mezi lidmi je dost peněz kvůli nízké nezaměstnanosti a to, že je velmi výhodné si vzít hypotéku, tak se dostáváme k tomu, že ceny nemovitostí velmi rychle rostou," vysvětlila ekonomka Markéta Šichtařová

S drahými byty se už nepotýkají zdaleka jen Pražané. Prudce rostoucí ceny trápí třeba i Brno. I tam byty za poslední rok podražily o téměř půl milionu. Navíc je ve větších městech problém s nedostatkem nových bytů.

V Brně jich podle posledních analýz zbývá jen 277, z nichž většina je pro běžného smrtelníka finančně nedostupná. I kvůli tomu, že získat hypotéku je teď podstatně složitější. "Typickou rodinou, která se dnes dostane k úvěru, je rodina bohatší, která už má svoji vlastní nemovitost, kterou ještě zastaví," tvrdí Šichtařová.

Rychle stoupající cenu nemovitostí pociťují i lidé v Jihočeském kraji a na západě Čech. A odborníci zároveň varují, že byty a domy jsou poměrně nejistá investice. V době krize jejich cena může jít rychle dolů a lidé můžou mít problémy se splácením.

Názory na článek  Byty v Česku zdražují nejrychleji z celé EU
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Ceny nemovitostí