Recepty s jablky: jablka pečeme v mandlovém koláči

Jana Brožková (Bydlet.cz), 7.09.2017
Recepty s jablky jsou šťavnaté

Jablka jsou u nás dlouhodobě nejoblíbenější ovoce. Mají poměrně málo kalorií a naopak obsahují mnoho cenných výživných látek a vitaminů. Nejbohatším zdrojem těchto látek je slupka, proto bychom měli jíst jablka pokud možno neloupaná. Jablka jsou vhodná k sladkému pečení, receptů je nespočet. Inspirujte se mandlovým koláčem s jablky.

MANDLOVÝ KOLÁČ S JABLKY

Milujete lehké a osvěžující moučníky s tenoučkým korpusem, našlehaným tvarohovým krémem, na kterém nesmí chybět nějaké voňavé a příjemně nakyslé ovoce, třeba jablka? Máme pro vás ideální recept.

Ingredience na těsto:

· 160 g hladké mouky

· 1 vejce

· 60 g cukru krupice

· 110 g másla

· 1 sáček vanilkového cukru

· špetka soli

Ingredience na náplň:

· 250 g polotučného tvarohu

· 1 smetana ke šlehání (31%)

· 1 vejce

· 2–4 lžíce cukru (dle chuti)

· ½ pytlíku Creme Ole (pudink za studena od Dr. Oetker)

· 2 jablka

· citronová šťáva

TIP: Jablka pokapejte citronovou šťávou, aby nezhnědla.

Postup:

1. Smíchejte prosátou mouku, cukr, vanilkový cukr a špetku soli. Studené máslo nakrájejte na menší kostky a jako drobenku ho zapracujte s moukou a cukrem.

2. Přidejte vejce a pořádně prohněťte, aby se směs spojila. Vytvořte z těsta hladkou placku, zabalte do fólie a dejte vychladnout do ledničky aspoň na 30 minut.

3. Předehřejte si troubu na 180 °C a koláčovou formu vymažte máslem.

4. Na lehce pomoučeném válu vyválejte z těsta slabší plát a opatrně ho přeneste do vymazané formy. Před pečením korpus několikrát propíchněte vidličkou.

5. Pečte 15 minut, až těsto zezlátne. Vyndejte jej trouby a nechte vychladnout. Troubu zatím nevypínejte a pusťte se do náplně.

6. Jablka zbavte jadřinců a nakrájejte na tenčí měsíčky.

7. Smíchejte tvaroh, smetanu, cukr a vejce. Vzniklou směs utřete do hladka. Pomalu přisypávejte Creme Ole a neustále míchejte metličkou, aby nevznikly hrudky.

8. Směs rozetřete na připravený korpus a pokládejte měsíčky jablek.

9. Připravený koláč pečte 20–25 minut na 180 °C.

•••

Jak si vybrat ta nejlepší jablka?

„Jablka vybíráme nejen očima, ale také čichem. Kvalitní zdravá jablka voní, nejsou potlučená, mají pevnou slupku beze skvrn a měkkých míst. V obchodě musí vždy být na obalu uvedena země původu ovoce a dobří obchodníci uvádějí i jméno konkrétního pěstitele,“ zmiňuje Ing. Martin Ludvík z Ovocnářské unie.

Pan Ing. Ludvík ještě doplňuje: „Výběrem českých jablek přispíváme k rozvoji sadů, které utváří naši krajinu, a podporujeme tak venkovský prostor. Životní prostředí velmi zatěžuje kamionová doprava. Nákupem tuzemských jablek tak nepřímo chráníme životní prostředí.“

Názory na článek  Recepty s jablky: jablka pečeme v mandlovém koláči
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Recepty na víkend