Inspekce zkoumala olivové oleje, téměř třetina byla falšovaná

TNBiz (TN.cz), 19.12.2017

Mnoho lidí si potrpí na kvalitní olivový olej, označení extra panenský ale nemusí podle analýzy Státní zemědělské a potravinářské inspekce vždy znamenat označovanou kvalitu. Z testovaných olejů neprošla téměř třetina, výrobci podle testů klamali své zákazníky.

Inspekce se v posledních měsících zaměřila na olivové oleje. Kontrolovalo se dodržování fyzikálních, chemických a senzorických parametrů stanovených pro extra panenské olivové oleje.

Celkem inspektoři odebrali 20 vzorků extra panenských olivových olejů z různých zemí, které se dodávají na český trh. Ne všechny ale analýzou prošli.

"Analýzy provedené v akreditovaných laboratořích SZPI a také ve slovinské laboratoři Laboratory of Olive Oil Tasting potvrdily, že u 6 vzorků nešlo o „extra panenské“ oleje, jak výrobci uvedli na obalu, ale o nižší třídu kvality olejů. Tuzemští spotřebitelé tak byli klamáni nepravdivou deklarací na etiketě," vysvětlil tiskový mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva.

Pět nevyhovujících olejů je z evropských zemí, jeden se dováží z Tunisu. Kontroly olejů v průběhu let ukazují, že se do České republiky často dováží méně kvalitní oleje, než uvádí etiketa.

I když se ve skutečnosti jedná o zlepšení SZPI spokojená není. "Přestože jsou letošní výsledky příznivější než v minulých letech, nelze je v žádném případě považovat za uspokojivé a Potravinářská inspekce bude v kontrole jakosti a bezpečnosti olivových olejů pokračovat v nesnížené intenzitě i v příštím roce," doplnil Kopřiva.

Prodejcům SZPI nařídila stažení nevyhovujících šarží z trhu, s kontrolovanými osobami zahájí správní řízení.

 

Názory na článek  Inspekce zkoumala olivové oleje, téměř třetina byla falšovaná
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy