V Brně je nedostatek nových bytů, jejich ceny nadále rostou

Jana Brožková (Bydlet.cz), 10.01.2018
Nové byty v Brně chybí V Brně se velmi málo staví, mimo jiné proto, že není schválen nový územní plán. Co se postaví, se téměř okamžitě prodá. Poptávka po novém bydlení je stále veliká a ceny bytů i v letošním roce porostou. Tak shrnuje situaci v moravské metropoli Jarmila Odehnalová, oblastní manažerka pro Jihomoravský kraj společnosti M&M reality.

„V letošním roce očekáváme mírný růst cen brněnských bytů s ohledem na zatím ne příliš výrazné zvýšení úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Pokud zůstanou na současné úrovni, bude nárůst cen dále pokračovat, a to zhruba o 5 až 7 % za rok,“ předpovídá Jarmila Odehnalová.  Mezi faktory, které ovlivňují poptávku po novém bydlení, podle ní obecně patří stoupající životní úroveň, nízká nezaměstnanost a relativně vysoké mzdy.

Ceny bytů v Brně navíc ovlivňuje skutečnost, že se ve městě téměř nestaví, přičemž se sem ale stěhuje stále více lidí za prací a studiem. „Poptávka po novostavbách značně převyšuje jejich aktuální nabídku. Cokoliv developeři postaví, se téměř okamžitě prodá,“ říká k tomu Odehnalová.

Ceny bytů v Brně přitom v poslední době rychle rostly. Například u dvoupokojových bytů došlo během jednoho roku ke zdražení až o půl milionu korun. Průměrné ceny těchto bytů se tak přehouply přes hranici tří milionů.

Nedostatek novostaveb logicky ovlivňuje také ceny bytů ve starší zástavbě. „Poptávka po starých bytech stoupá, a to především po těch kompletně zrekonstruovaných. Na ceny v tomto segmentu má vliv například také to, zda je v místě možné parkovat. Parkovací místo navýší cenu bytu zhruba o 250 až 300 tisíc korun,“ konstatuje Odehnalová.

Pokles cen nelze očekávat ani u nájmů. „Zmíněný velký příliv lidí do města znamená i zvýšenou poptávku po pronájmech. Nově příchozí se nejprve rozkoukají v pronajatém bytě, následně si pak chtějí koupit vlastní bydlení,“ říká Odehnalová. Speciální skupinou zájemců o pronájmy jsou studenti původem odjinud, kterých je ve městě okolo 70 tisíc. Velká část z nich preferuje pohodlnější bydlení v privátu před kolejemi. „Na jeden inzerovaný byt v Brně je v průměru dvanáct poptávajících. Největší poptávku v současné době evidujeme u malých bytů s cenami nájmů do 10 tisíc korun,“ dodává Odehnalová.


Názory na článek  V Brně je nedostatek nových bytů, jejich ceny nadále rostou
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Ceny nemovitostí