Rok 2018 bude ve znamení renesance nájemního bydlení

Jana Brožková (Bydlet.cz), 18.01.2018

Úrokové sazby hypoték budou i nadále stoupat, ceny nemovitostí opět porostou. Také v roce 2018 bude vlastní bydlení pro některé skupiny obyvatel nedostupné. O to razantněji se čím dál více lidí upne na bydlení v nájmu. „Ve velkých městech očekáváme nárůst poptávky po nájemním bydlení kolem 20 procent,“ předpovídá Martin Fojtík, provozní ředitel Fincentra Reality.

V České republice dává přednost vlastnímu bytu nebo domu kolem osmdesáti procent obyvatel. V dalších zemích Evropy je však přístup odlišný, například v Rakousku bydlí v nájmu kolem 40 procent lidí. „Pořád se v Česku setkávám s názory, že žít v pronájmu je v dlouhodobém horizontu společensky nevhodné. Setkal jsem se i se situací, že lidé hodnotili ostatní podle toho, zda mají svůj byt či nikoli. Jenže žít ve vlastním je pro mnohé stále větším problémem,“ dodává Martin Fojtík.

Jedním z hlavních důvodů je menší počet novostaveb, který je zapříčiněn náročnou schvalovací byrokracií. „Ani v roce 2018 nevznikne takový počet staveb, jenž by uspokojil poptávku. Nezapomínejme také na infrastrukturu, často je totiž v okolí měst jen omezené množství prostoru, nebo tam už není žádný,“ vysvětluje Martin Fojtík ze společnosti Fincentrum Reality, podle které je po hypotékách stále hlad.

Zvýšený zájem byl však v posledním čtvrtletí loňského roku také o nájemní bydlení. Nejvíce ho poptávali mladí lidé, studenti a začínající rodiny. „Týdně řešíme stovky žádostí o nájemní bydlení v celé České republice. Praha z toho tvoří 40 procent,“ vyčísluje Martin Fojtík. „Aktuální situace nahrává tomu, že v roce 2018 dojde k renesanci nájemního bydlení. Realita je totiž taková, že se často jedná o jedinou a racionální možnost, kterou doporučujeme místo hypotéky.“

Podle Fojtíka nepřinese letošní rok krizi do realitního trhu, ani se výrazně nepřehřeje. „Hlavně očekávám, že bude pokračovat profesionalizace makléřské činnosti – ať už interně v jednotlivých realitních subjektech, nebo pomocí připravované regulace, po které už dlouhodobě voláme,“ doplnil Fojtík, provozní ředitel z Fincentra Reality.

Průměrná cena za nájemné bytu o dispozici 2+kk v největších českých městech bude podle makléřů Fincentra Reality v roce 2018 činit více než 14 tisíc korun. To nájemné bytů 3+kk v největších českých městech bude vycházet na více než 18 tisíc korun.

Názory na článek  Rok 2018 bude ve znamení renesance nájemního bydlení
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Ceny nemovitostí