Levnější byty v Brně? Letos to určitě nebude, tvrdí makléřka

Jana Brožková (Bydlet.cz), 7.03.2018

Nevýhodné úrokové sazby, příliv pracovních sil a atraktivita města pro obyvatele i investory. To vše dělá z Brna jedno z nejdražších měst v České republice, co se cen nemovitostí týče. A situace se podle realitní makléřky Alice Waagnerové z Gaute nezlepší ani letos.

Koupi nemovitosti ztěžují nevýhodné hypotéky

Současná cena bytů se v Brně pohybuje okolo 55 tisíc korun za metr čtvereční. Těm, kteří by si na ně chtěli vzít hypotéku, nehrají do karet rostoucí úrokové sazby. Na konci roku 2017 se jejich průměrná hodnota pohybovala těsně pod hranicí 2,2 %. „ Hypotéky budou zdražovat i nadále. Očekává se, že letos by mohly úrokové sazby vyšplhat až ke 3 %. Žadatelé musí mít navíc našetřeno 20 % z celkové částky, což je pro spoustu lidí nereálné, “ vysvětlila Alice Waagnerová z realitní kanceláře Gaute.

U pronájmů převyšuje poptávka nabídku

V Brně mají sídlo prestižní univerzity i řada velkých firem, zejména z oboru IT. Díky nim proudí do města každoročně stovky lidí se zájmem o pronájem bydlení. Způsobují, že poptávka často převyšuje nabídku. Ani v oblasti podnájmů tedy nelze letos počítat se zlevňováním. „ Největší zájem je o byty 2+kk, které poptávají zaměstnanci i studenti. Tyto byty totiž představují ideální poměr soukromí a ceny. Pracující v nich většinou bydlí sami nebo s partnerem, studující až ve čtyřech lidech, “ popsala Waagnerová.

Mladé rodiny můžou zažádat o startovací byty

Mladým lidem, kteří plánují v Brně založit rodinu, připravilo město výhodnou nabídku tzv. startovacích bytů. Zažádat o ně může zájemce do 35 let s maximálně čtyřčlennou rodinou. Výši měsíčního nájemného určuje město, každý rok se bude odvíjet od míry inflace vyhlášené Českým statistickým úřadem. Nesmí však být nižší než 57,20 korun za metr čtvereční. Radní tak reagují na aktuální trend zdražování brněnských nemovitostí a snahu o udržení mladých lidí ve městě.

Zdražování cen bytů začalo před 3 lety

Zájemci o byty si v Brně musí připlácet už od konce roku 2015. Příčin zdražování tehdy bylo několik. Mezi nimi růst ekonomiky, s ním spojený růst mezd a dostupné hypotéky. V posledních letech nabývá město na popularitě u investorů i obyvatel a zájem o bydlení zde narůstá. Nejoblíbenější městskou čtvrtí z hlediska bydlení zůstává dlouhodobě centrum a jeho přilehlé okolí.


Názory na článek  Levnější byty v Brně? Letos to určitě nebude, tvrdí makléřka
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Ceny nemovitostí