Otcovská dovolená: tatínci stále častěji zůstávají s dětmi doma

TNBiz (TNBiz), 21.03.2018

Novopečení tatínci využívají dávku nemocenského pojištění a zůstávají s dětmi doma. Během února obdržela Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) již 2 130 žádostí. Následně bylo Českou správou sociálního zabezpečení uskutečněno 480 výplat a to ve výši 2,3 milionu . Otcovská dovolená platí jeden týden a odstartovala 1. února.

Otcovská dovolená začala platit 1. února letošního roku. Žádat o ni mohli, ale i tatínci, jejichž potomek se narodil 6 týdnů před startem této nové dávky nemocenského pojištění. Během měsíce února bylo podáno celkem 2 130 žádostí o otcovskou dovolenou, podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

 

I když se jedná spíše o nižní zájem, mohlo by postupně docházet k navýšení obliby v otcovské dovolené. "První data o počtu žádostí naznačují spíše nižší počáteční zájem tatínků o čerpání otcovské. Jde však o zcela nový typ dávky a je proto možné, že zájem o ni se postupně rozšíří. Věřím, že až další vývoj ukáže, do jaké míry bude skutečně možnost čerpání otcovské využívána," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová.

Na otcovskou dovolenou mohou nastoupit nejen novopečení tatínci, ale i muži a ženy, kteří mají v péči dítě mladší sedmi let a nahrazují tak jeho rodiče, jedná se o adopci, pěstounství atd. Na otcovskou je možné nastoupit kdykoliv v období 6 týdnů od narození dítěte, nebo jeho převzetí do péče. Čerpat ji však nelze přerušovaně.

Základní podmínkou pro nárok na otcovskou dovolenou je účast na nemocenském pojištění v době nástupu na otcovskou. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) pak mohou na otcovskou nastoupit, pokud pojištěné platili po dobu alespoň 3 měsíců před nástupem.

Zaměstnanci o otcovskou mohou žádat u svého zaměstnavatele, OSVČ ji uplatňují u Okresní správy sociálního zabezpečení. "Žádosti o otcovskou, stejně jako o další dávky nemocenského pojištění, uplatňují zaměstnanci u svých zaměstnavatelů. V případě otcovské předává zaměstnavatel OSSZ tyto žádosti spolu s potřebnými doklady až po uplynutí sedmi dnů, po které dávka náležela, nikoliv před nástupem na dávku," upřesnil zastupující ústřední ředitel ČSSZ Pavel Krejčí.
Názory na článek  Otcovská dovolená: tatínci stále častěji zůstávají s dětmi doma
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy