Realitní trh se mění, nájemní bydlení opět v kurzu

Po mnoho let je u nás obecně vžité přesvědčení, že vlastní bydlení je z celé řady důvodů lepší a výhodnější než nájemní bydlení. Platí to však stále? Vývoj trhu nemovitostí za poslední rok ukazuje, že to už nemusí být tak jednoznačné. Pořizovací ceny bytů i úrokové sazby hypoték neustále rostou a tím se snižuje i počet lidí, pro které je vlastní bydlení dostupné. Nejvíce to platí ve velkých městech. Mnoho lidí tedy přemýšlí, zda není lepší zvolit nájemní bydlení. Stagnující či mírně klesající nájmy v posledních měsících tyto úvahy ještě přiživují.

„Dlouhodobě sledujeme trendy na realitním trhu naší části Evropy. V západní Evropě je podíl nájemního bydlení mnohem větší než v současné době v České republice. S ohledem na dlouhodobý výrazný nárůst ceny vlastního bydlení, a to zejména ve velkých městech, tak očekáváme zvýšenou poptávku po kvalitním nájemním bydlení i u nás. S ohledem na tuto skutečnost jsme se proto rozhodli investovat právě do nových projektů tohoto typu,“ komentuje tento trend finanční ředitel developerské firmy RC Europe Martin Grünwald.

Při rozhodování mezi vlastním a nájemním bydlení hrají u většiny lidí zásadní roli 4 faktory: vstupní náklady, následné průběžné náklady, flexibilita a v neposlední řadě také touha bydlet „ve vlastním“. Všechny tyto čtyři faktory se však s dobou mění.

Vstupní náklady

Vstupní náklady na pořízení vlastního bydlení rostou, a to nejen díky růstu cen nemovitostí, ale také zpřísnění podmínek pro získání hypotéky.

„Poslední kroky ČNB týkající se regulace hypoték výrazně omezí dostupnost zejména větších hypoték pro všechny příjmové skupiny. Tito lidé tak budou hledat kvalitní nájemní bydlení, a tak budou generovat rostoucí poptávku po středně a dlouhodobém pronájmu bytů,“ říká Martin Grünwald.

Průběžné náklady

Rostoucí úrokové sazby zdražují hypotéky a rostou i ceny nemovitostí. Naopak nájmy rostou pomaleji, v posledních měsících dokonce mírně klesají. Pořízení vlastního bydlení tak s sebou nese oproti nájemnímu bydlení vyšší průběžné náklady, a to i při závazku na 25 let. Časy, kdy splácet vlastní bydlení vyšlo levněji než platit nájem, jsou pravděpodobně pryč. Průměrný nájem za pražský byt o rozloze 60 m2 se v únoru pohyboval lehce nad 20 tisíci korun. Průměrná splátka hypotéky na 25 let by u stejného bytu byla o víc jak 1 000 korun dražší.

Flexibilita

Zvláště u mladší generace nabývá v posledních letech v otázce bydlení na významu flexibilita zvoleného řešení. Nechtějí se trvale vázat k jednomu místu, chtějí mít svobodu. Závazek na 20 a více let je pro ně často těžko představitelný. Souvisí to i se změnami chování mladé generace na pracovním trhu.

„Dá se očekávat, že i nadále se v ČR bude rozvíjet mobilita pracovní síly. Tito zaměstnanci pak samozřejmě budou preferovat kvalitní nájemní bydlení před vlastnickým bydlením,“ vysvětluje Martin Grünwald z RC Europe.

Touha Bydlet „ve vlastním“

Těžko měřitelným faktorem je zažitá touha mnoha lidí vlastnit nemovitost, ve kterém bydlí. I tato potřeba je však u mladší generace méně patrná než dříve. Svoboda a flexibilita nájemního bydlení jsou pro nastupující generaci důležitější životní hodnotou. Díky tomu, že mladí lidé více cestují, přejímají v daleko větší míře i přístup k bydlení běžný v západních zemích. Tam je podíl nájemního bydlení daleko vyšší než v ČR, a i jeho vnímání není oproti vlastnímu bydlení tak rozdílné.Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Reality