I pořízení družstevního bydlení může být hračka

Wüstenrot (Wüstenrot), 5.04.2018

Třicet procent, až takový je rozdíl v ceně mezi srovnatelnými byty v osobním a družstevním vlastnictví v Česku. Pro mnohé rodiny to může být rozhodující faktor při zakoupení nemovitosti.


Nový občanský zákoník, omezení 100% hypoték a rostoucí ceny nemovitostí v posledních pár letech zvyšují zájem o družstevní byty. Jen v druhém pololetí roku 2017 vzrostl objem úvěrů na pořízení družstevního bydlení o 24 % v porovnání s prvním pololetím,“ potvrzuje trend David Krček ze stavební spořitelny Wüstenrot.

 

Jak na družstevní byt?
V případě družstevního bytu si nekupujete byt, ale členský podíl v bytovém družstvu, se kterým je spojeno právo nájmu bytové jednotky ve vlastnictví bytového družstva. Vlastníkem družstevního bytu je tedy družstvo a byt nelze využít jako zástavu v případě žádosti o hypotéku. V zásadě ale existuje několik variant, jak můžete úvěr získat.

  1. K zajištění využijete jinou nemovitost. V tomto případě však můžete narazit na fakt, že nemovitost buď nemáte, nebo ji z různých důvodů využít nechcete.
  2. Předhypoteční úvěr v případě, že si byt v horizontu přibližně dvou let převedete do osobního vlastnictví a bytové družstvo tuto skutečnost potvrdí. Byt je po převodu zastaven ve prospěch banky a úvěr se převede na hypoteční.
  3. Překlenovací úvěr, který lze pro účel financování převodu družstevního bytu získat bez zajištění.


Překlenovací úvěr od Wüstenrotu
Zcela bez zajištění lze na družstevní bydlení získat až 1,5 milionu korun. Tyto finanční prostředky prostřednictvím Půjčky ProBydlení lze využít na financování úhrady za převod družstevního podílu nebo za převod podílu v právnické osobě, pokud se žadatel o úvěr (nebo osoba blízká) stane nájemcem bytu. Až 30 % z celkové výše úvěru je možné použít na rekonstrukci či modernizaci bytu.

 

Další výhody stavebního spoření
Ke smlouvě o stavebním spoření může klient za pravidelné úložky získat státní podporu až 2000 korun ročně. Úroky zaplacené z úvěru lze navíc odečíst z daňového základu, což je výhodou oproti klasickému spotřebitelskému úvěru.
 

 

 

Wüstenrot

Finanční skupina Wüstenrot se zaměřuje na tvorbu finančních rezerv a financování bydlení. Její portfolio zahrnuje stavební spoření, úvěry a hypotéky a depozitní produkty. Se svými produkty Půjčka ProBydlení (překlenovací úvěr) a Kamarád+ (stavební spoření pro děti) si finanční skupina vybojovala pevnou pozici na trhu stavebního spoření. Zaměřuje se také na poskytování hypotečních úvěrů na bydlení a vydávání hypotečních zástavních listů. Na přelomu let 2010/2011 rozšířila svou nabídku o spořicí a běžné účty a termínované vklady.

Více informací na: https://www.wustenrot.cz/

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Financování bydlení