Zkraťte čas úklidu koupelny na minimum

Rubrika: Koupelna
Petra Lukášová (LAUFEN), 24.07.2018

Úklid každé místnosti v domácnosti má svá specifická pravidla a pro koupelnu to platí dvojnásob. „Zvýšená vlhkost, vysoké požadavky na hygienu a mnohdy speciální povrchy vyžadují individuální péči,“ uvádí Ivan Žák, vedoucí centra produktového vzdělávání společnosti LAUFEN CZ, který vysvětluje, že pravidelný a kvalitní úklid znatelně prodlouží životnost celé koupelny. Podle jeho slov je vždy nutné dbát na konkrétní požadavky každého materiálu a přistupovat k úklidu zodpovědně, ale šetrně.

Dejte pozor na speciální povrchy, nesprávným zacházením je můžete poškodit!
Běžnou bílou keramiku s klasickou glazurou najdete v českých domácnostech nejčastěji. K její údržbě postačí hadřík či houbička, která v kombinaci s vodou a šetrným čistícím prostředkem snadno odstraní veškeré nečistoty. Vždy si však předem zjistěte, zda právě vaše keramické umyvadlo či vana nemá speciální povrchovou úpravu.
Umyvadla a toalety značky Jika mohou být vybaveny povrchovou úpravou Jika Perla, která odpuzuje vodu a zabraňuje ulpívání vodního kamene. Keramiku tak lze čistit velmi jednoduše mýdlovou vodou a občasným přeleštěním vlhkým hadříkem. „V žádném případě nepoužívejte abrazivní ani agresivní čistící prostředky, které by mohly povrch poškodit,“ vysvětluje Ivan Žák. Podle jeho slov platí stejná pravidla i pro povrch Jika Perla Glass, kterým jsou opatřené některé sprchové kouty a skleněné zástěny. Voda se jednoduše sbalí do kapiček, které odnášejí veškeré nečistoty a nevznikají tak nevzhledné mapy na skleněných plochách. Skleněný povrch stačí po sprchování jednoduše setřít stěrkou a je uklizeno. Výrobky Laufen pak mohou mít úpravy Laufen Clean Coat. „Taková keramika odpovídá nejvyšším hygienickým požadavkům a je odolná vůči nečistotám. Keramika tak zůstane ve výborném lesklém stavu mnoho let. Pro co nejdelší životnost je samozřejmě potřeba i produkty se speciální povrchovou úpravou pravidelně čistit,“ upozorňuje na přednosti Ivan Žák.

Technologie, které usnadňují úklid toalety
Samostatnou kapitolou úklidu koupelny je toaleta. Právě na tu jsou kladené maximální hygienické požadavky. Povrch toalety může mít specifickou úpravu, vždy si tedy předem zjistěte, jak ji ošetřit a jaké čistící prostředky jsou pro ni vhodné. „Vedle zmíněných speciálních povrchů je možné pořídit si i toaletu bez oplachového kruhu, tedy takovou, která vyhovuje nejpřísnějším požadavkům na hygienu a je i velmi snadná na údržbu. Díky absenci oplachového kruhu totiž nehrozí usazování nebezpečných bakterií a nečistot,“ tvrdí Žák.
„Toaletu z venku otírejte vlhkým hadříkem a pak vždy do sucha. Na sedátko v žádném případě nepoužívejte agresivní chemické prostředky, mohly by zapříčinit změnu barvy sedátka a snížit jeho životnost. A po nalití čistících látek dovnitř toaletu nikdy nezavírejte, i to by mohlo zapříčinit změnu barvy sedátka,“ podává praktický návod specialista ze společnosti Laufen CZ.  

Zářivé baterie – důležitý detail
Lesklé a blyštivé baterie jsou posledním detailem, který je vizitkou každé koupelny. Proto aby baterie vydržela dlouho v perfektním stavu, je důležité čistit ji pravidelně a správně. „Postup je jednoduchý. Základem je čistit baterii jen v případě, když je studená. Dále v žádném případě nestříkejte čistící prostředek přímo na ni, mohly by se vytvořit nevzhledné fleky, kterých se již nezbavíte,“ vysvětluje Ivan Žák a přibližuje, jakým způsobem je ideální baterii čistit, abyste prodloužili její životnost: „Čistící prostředek aplikujte na hadřík a studenou baterii zlehka očistěte. Prostředek nechte působit maximálně jednu minutu a potom jej opláchněte dostatečným množstvím vlažné vody. Nezapomeňte baterii na závěr utřít do sucha, aby nebyla vystavená působení vody a nezůstaly na ní skvrny.“

Sucho vs. voda: Jak prodloužit životnost nábytku?
Koupelnový nábytek je po celou dobu užívání vystaven vysoké zátěži, a to i přesto, že je vyrobený z materiálů vhodných pro zátěžové prostředí. Ať už se jedná o vlhkost, cákance od vody nebo znečištění kosmetickými přípravky. Všichni to známe, v ranním spěchu člověku při čištění zubů ukápne kapka zubní pasty, která zůstane zapomenutá. Při úklidu se pak člověk diví, že se podobné kapičky od kosmetických přípravků nastřádaly. „V žádném případě však ani na takové nečistoty na nábytku nepoužívejte chemikálie nebo abrazivní prostředky, mohly by povrch poškodit či poškrábat. I zde platí, že čištění navlhčeným hadříkem a utření do sucha je naprostým základem údržby,“ vysvětluje produktový specialista společnosti LAUFEN CZ.
Na nábytek samozřejmě velmi působí okolí. Pozor si tak dejte například na nábytek vyrobený z přírodních materiálů, který při dlouhodobém kontaktu se slunečními paprsky mění odstín. „Nevystavujte jej proto přílišnému záření, případně dbejte na to, aby předměty nezůstávaly dlouho na jednom místě a na nábytku se neobjevily nevzhledné skvrny,“ vysvětluje Ivan Žák. Podle něj je však obecně největším problémem vysoká vlhkost. Obzvlášť po koupeli či sprše, kdy se voda vysráží do vzduchu, nábytek rychle navlhá. „Je proto důležité zajistit v koupelně odvětrání, v případě, že dojde k postříkání nábytku, pak vše setřete, aby nebyl dlouhodobě vystavený kapkám nebo loužím vody. A proto utírat, utírat, utírat! Nejlépe jemnou tkaninou a maximálně mýdlovou vodou,“ uzavírá Žák ze společnosti LAUFEN CZ.

LAUFEN

Osobitost tradiční švýcarské značky se odráží zejména v symbióze designu, kvality a funkčnosti. LAUFEN, prémiová značka v portfoliu ROCA je jedním z předních světových výrobců sanitární keramiky s globální distribuční sítí. Již více než 120 let používá značka LAUFEN lidstvu nejstarší známý tvárný materiál, za účelem tvorby inovativních sanitárních výrobků, vysoce moderní zařízení s legendární švýcarskou přesností. Výrobky LAUFEN jsou na první pohled jedinečné tím, že jejich švýcarský návrh spojuje hlavní designové trendy.

Více informací na:www.laufen.cz

Názory na článek  Zkraťte čas úklidu koupelny na minimum
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Koupelna