Dřevostavby: rodinné domy spojující funkčnost s designem

Je mnoho výhod, které nabízí výstavba i bydlení v dřevostavbě

Fotografie rodinného domu v Haraticích 

Dřevostavby jsou stále oblíbenější a v posledních letech u nás nacházejí mnoho nových majitelů. Společně s bouráním mýtů s nimi spojených se do popředí dostává také množství výhod, které výstavba i bydlení v tomto typu staveb nabízí. Čeští stavebníci oceňují estetické možnosti a velkou variabilitu práce se dřevem. Předností je také rychlá realizace a funkční vlastnosti těchto budov, především ekologický faktor a energetická nenáročnost.

Pod pojmem dřevostavba se skrývá mnoho typů staveb využívajících různé konstrukční a technologické systémy stavění, které se promítají do konkrétní podoby. Následující příklady zdařilých rodinných domů jsou důkazem rozmanitosti práce se dřevem a jeho uchopení v exteriéru i interiéru. Všechny stavby spojuje rychlost výstavby, a to díky systému suchého stavění, a zároveň čistota a hladkost povrchů v interiéru, jež jsou výsledkem všestranného využití sádrokartonových desek RIGIPS.

Rodinný dům v Levíně

Zdařilou výstavbu dřevostavby ocenili majitelé rodinného domu v Levíně. Díky systému suché stavby byla realizace rychlá a jednotlivé etapy výstavby na sebe plynule navazovaly. Sádrokartonové desky RIGIPS jsou v objektu použity na všech stranách. Ze sádrokartonu jsou vnitřní příčky, podhledy i podlahové desky RigiStabil umožňující rychlou a jednoduchou pokládku. Vyznačují se vysokou neprůzvučností, zaručují rovinnost konstrukcí, odolávají vlhkosti a umožňují snadnou aplikaci elektrického i teplovodního podlahového vytápění. V zdařilé dřevostavbě rodinného domu v Levíně se snoubí dobrá práce architektů s vysokou úrovní řemeslného zpracování montážní firmou.

 (Projektant: Lukáš Černík, LUCERN stav s.r.o.)

Rodinný dům v Černošicích

Dalším příkladem moderního pojetí, a to jak z hlediska architektonického, tak z hlediska použitých materiálů a stavebních technologií, je přízemní objekt s obytným podkrovím rodinného domu v Černošicích. Byl navržen v nízkoenergetickém standardu a jedná se opět o dřevostavbu s kompletním interiérem sestaveným z desek RIGIPS. Sádrokartonové jsou jak obvodové nosné stěny, tak i příčky a podhledy. Použity zde byly vysokopevnostní desky HABITO H, které umožňují stavět interiérové konstrukce s vysokou mechanickou odolností a únosností. Lze do nich kotvit předměty jen běžným vrutem a hodí se také do prostor s vysokou vzdušnou vlhkostí. Kvalitní práce architektů i realizační firmy se v tomto rodinném domě snoubí s čistotou sádrokartonových povrchů laděných do bílých odstínů a decentně kombinovaných s dřevěnými prvky.

 (Projektant: Ing. arch. Martin Čeněk, Ph.D.)

Rodinný dům v Haraticích

Rodinný dům v Haraticích je dalším důkazem, jak může budova esteticky dotvářet okolní přírodu, aniž by v ní působila jakkoliv rušivě. Zároveň je příkladem neomezeného množství možností, jak lze stavbu ze dřeva po architektonické stránce pojmout. Použití sádrovláknitých desek Rigidur působí v tomto případě jen jako decentní doplněk dřeva v rozličných podobách. Přesto je zřejmé, že celý dům je jednotou dřeva a suché výstavby, kde pro tradiční zděnou technologii jaksi nezbylo místo. Dům je navenek i v interiéru velmi zdařilým dílem.

 (Projektant: Eliška Peukertová, Milan Peukert, TFH dřevěné skeletové domy s.r.o.)

-----

 Značka Rigips  je lídrem na trhu v oblasti sádrokartonů a systémů suché vnitřní výstavby. V České republice má tradici víc než 20 let. Všechny výrobní závody mají plně vytíženou kapacitu. Splňují nejpřísnější normy ochrany životního prostředí a bezpečnosti práce. Část výroby je exportována do zahraničí.

V rámci Školy suché výstavby Rigips pořádá různě zaměřené kurzy (výstavba příčky, výstavba podhledu, pláštění podkroví, pokládání suché podlahy aj.) pro laiky i profesionály, kteří se chtějí zdokonalit v práci se sádrokartonem.Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Stavba