Tuny "jedovatých" jablek z Polska našla inspekce - už posedmé!

TNBiz (TN.cz), 3.09.2018
Pesticid Propagite v jablkách je v EU úplně zakázaný

Už sedmou várku polských jablek s příliš vysokým obsahem zakázaných pesticidů zachytili zaměstnanci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). A příští zásilky tak budou raději testovány preventivně.

Nejnovějším "úlovkem" inspekce jsou nebalená jablka Golden Delicius z provozovny v Písku. "Laboratoř SZPI u předmětné šarže prokázala přítomnost pesticidu propargite v množství 0,36 miligramů na kilogram," řekl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Propagite je přitom v EU úplně zakázaný - kvůli nežádoucím vedlejším účinkům. "Opakovaná zjištění signalizují systémový problém polských dozorových orgánů v kontrole bezpečnosti u jablek původem z Polska, Inspekce bude v intenzivních kontrolách pokračovat," slíbil ministr zemědělství Miroslav Toman.

"Nevyhovující šarži dovezla do ČR společnost z Prahy 5 a do tuzemské tržní sítě uvolnila přes další subjekty téměř 7,5 tuny těchto jablek," doplnil Kopřiva.

Zároveň inspekce dovozci nařídila, aby následující tři šarže od stejného dodavatele pustil do obchodů až poté, co projdou důkladným rozborem právě na přítomnost pesticidů v příslušné laboratoři.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy