Bytelná klec na medvěda je připravená, povolení k odchytu zřejmě nebude potřeba

TNBiz (TNBiz), 17.10.2018

Starostové několika obcí na Valašsku konečně mají speciální odchytovou klec na medvěda, který se už několik týdnů potuluje po okolí. Přivezli ji ze Slovenska a hodlají ji okamžitě použít. Vzhledem k tomu, že zvíře je čím dál tím nebezpečnější, nebudou zřejmě muset ani čekat na oficiální povolení k odchytu.

Dlouhé čtyři roky více než půl tuny vážící železná klec stála v horách Malé Fatry. Od středečního rána je ve valašské Oznici. "Tady chybí vlastně šibenice, která se musí dodělat, natáhnout se lano a je to připravený. Takže to zaměstnanci obce dají dohromady," řekl starosta obce Oznice Martin Gerža.

Hotovo prý bude do čvrtečního rána. Všichni spěchají, protože medvěd o sobě dal vědět i tuto noc - dobýval se do chléva s několika ovcemi. "Sám si otevřel vrchní vrata a stál tam a koukal, ale to už tam asi po nějaký ovci hrábnul," řekl jeden z obyvatelů.

Ovce bohužel útok nepřežije. "Máchl tlapou, tím drápem roztrhl té ovci průdušnici, takže bude muset být utracena," popsal veterinář Jarmil Dobeš.

V okolí stejné samoty byl už přitom medvěd před týdnem. Tehdy v lese vyděsil souseda pana Pavliše. Šelmu tehdy odehnal petardami. Ten se ale na místo v noci vrátil. "Jsme viděli, jak běží z lesa s koněm a za ním medvěd. Tak dva až tři metry," řekl obyvatel Zdeněk Pavliš.

Ve středu nad ránem se medvěd objevil i na dohled od Kateřinic, kam se dostal přes lesy ze sousední Oznice.

Vsetín, Bystřičky, Mikulůvka, Oznice, Jarcová - to jsou místa kde zabíjel ovce a kozy nebo ničil včelíny. I když je medvěd chráněný živočich nejspíš nebude potřeba čekat na povolení k odchytu. "Lze v tomto případě využít tzv. režimu krajní nouze a medvěd může být odchycen neprodleně," uvedla Adéla Kousalová, mluvčí Krajského úřadu Zlínského kraje.

Pravděpodobně už ve čtvrtek poputuje tato klec na vybrané místo - někam do lesů, poblíž samot, které si oblíbil.

Názory na článek  Bytelná klec na medvěda je připravená, povolení k odchytu zřejmě nebude potřeba
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy