Rozšíření železničních tratí spolkne 24 miliard, vláda schválila půjčku

TNBiz (TNBiz), 7.11.2018
Českou republiku čeká modernizace železnice

Českou republiku čeká modernizace železnice. Vláda totiž na středečním jednání schválila půjčku 11,5 miliardy korun od Evropské investiční banky na rozšíření tratí.

Čerpat úvěr by Česká republika měla v letech 2019 až 2025. Peníze chce investovat do rozšíření osmi úseků železničních koridorů. Po českých železnicích totiž jezdí stále více vlaků, tratě jsou přetížené a nedostatečná kapacita ohrožuje vlakovou dopravu.

Modernizace by se měla zaměřit na rozšíření některých úseků jako Velim–Poříčany, Choceň–Uhersko, Ústí nad Orlicí–Brandýs nad Orlicí, Adamov–Blansko, Brno-Maloměřice–Adamov, Lipník nad Bečvou–Drahotuše, Polom–Suchdol nad Odrou a Dětmarovice–Petrovice u Karviné–státní hranice s Polskem.

Skutečná výše vyčerpaných peněz se bude odvíjet od reálných nákladů na stavby. Dalších 11,5 miliardy korun poskytne na projekt stát a necelou miliardu budou tvořit peníze z evropských fondů. Podpora byla schválena zatím jen pro úseky Velim–Poříčany a Dětmarovice–Petrovice u Karviné–státní hranice s Polskem. Jejich příprava je podle ministerstva nejdále.

Názory na článek  Rozšíření železničních tratí spolkne 24 miliard, vláda schválila půjčku
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy