Pražské aukci unikátních uměleckých děl vévodí Salvador Dalí
Mimořádnému zájmu se mezi draženými předměty těší Minotaurus, černá bronzová socha s pozlacenými prvky, jež vznikla v době, kdy se Salvador Dalí, nejvýraznější osobnost surrealismu, věnuje sochařství. Dílo je studií kontrastu krásného a nestvůrného. Na rozdíl od řecké legendy, podle níž je Minotaurus bestií s lidským tělem a býčí hlavou, ztvárnil Dalí Minotaura s ženským, eroticky laděným tělem. Socha v sobě nese řadu předmětů, symbolů, které vybízejí k prozkoumávání jejích skrytých zákoutí a vytvářejí tak z plastiky alegorické bludiště.
Autorem skvostného návrhu komody pro obývací pokoj Ludmily Slavíkové je významný český architekt, urbanista a designér Josef Gočár, jehož díla jsou dodnes považována za vrchol českého kubismu. Draží se dřevěná skříňka s dýhovaným geometrickým dekorem, mosaznými prvky, prosklenou uzamykatelnou vitrínkou a výsuvnou odkladní plochou.
Aukce Sýpky přinese i řadu bytových doplňků a servírovacích sad z období funkcionalismu, kubismu a 60. let 20. století.
Obdiv budí i mistrovská malířská studie jedné z postav výjevu Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém. Obraz Arcibiskup milánský vznikl rukou akademického historického malíře Václava Brožíka, jenž bývá označován za nejznámějšího českého malíře v Evropě konce 19. století.
Nabídnuty budou též působivé obrazy Bohumíra Matala, představitele brněnské poválečné malby 20. století. Malby pocházející z cyklu Přítomnost člověka z konce šedesátých let jsou vrcholem autorova tíhnutí k abstrakci, v níž se motiv člověka, jeho osudu a údělu v prostředí světa, který jej obklopuje, stále více vzdaluje svému reálnému předobrazu. Výsledkem jsou obrazy vynikající neobyčejnou dynamikou vztahů jednotlivých barev a tvarů.
Nezaměnitelné koláže a proláže špičkového českého výtvarníka Jiřího Koláře jsou dalšími z pestré škály prvotřídních a pečlivě vybraných prací, zahrnujících výtvarné umění, design i starožitnosti, jež budou předmětem prosincové aukce.
Všechna díla si bude možné prohlédnout na předaukční výstavě v Galerii u Betlémské kaple v Praze, otevřené od 29. 11. do 8. 12. 2018, nebo na samotné aukci v paláci Žofín od 12:30 hodin.
PŘEDAUKČNÍ VÝSTAVA:
PRAHA
Galerie U Betlémské kaple
Betlémské náměstí 8, Praha 1
29. 11. 2018 15 – 18 hod.
30. 11. – 7. 12. 2018 10 – 18 hod.
8. 12. 2018 10 – 15 hod.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Stav zásob plynu v Česku za poslední týden zaznamenal pokles pod 57% naplněnost zásobníků, oproti loňskému roku jsou zásoby stále ještě o 8 % vyšší
- Sezona rekonstrukcí je zde: Dotace doplní zvýhodněný úvěr
- Bezmála 40 procent Čechů neví, že mohou dodavatele energií požádat o mimořádné vyúčtování, prozradil průzkum společnosti epet
- Copernicus: Evropa v loňském roce zažila rozsáhlé záplavy i silné vlny veder: Vyhodnocení stavu klimatu v Evropě 2023
- Vlastní bydlení je u nás pro mladé nedostupné, stát by se měl inspirovat v sousedním Polsku
- Češi nyní raději kupují úspornější a kvalitnější tepelná čerpadla