Nečekaná návštěva středních Čech: fotopasti zachytily rysa

TNBiz (TNBiz), 30.11.2018

Zatímco na východě Česka se usadil medvěd, střední Čechy navštívil nečekaný host - fotopast zde zachytila rysa. Odborníci zjišťují, jestli se tam zatoulal ze Šumavy, anebo se jedná o úplně nový kus.

Fotopast v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy dnes potvrdila přítomnost rysa ostrovida ve středočeských Brdech. Nejedná se o ojedinělý výskyt rysa na území Česka, nicméně v současnosti se rysové trvale vyskytují pouze v lesnatých oblastech jižních a západních Čech. Nejlépe se jim daří na Šumavě a v Pošumaví.

Zda se tato velká kočka zatoulala do Brd ze Šumavy odborníci neví. Mohou však poměrně snadno zjistit, jestli se jedná o našince.

"Každý jedinec rysa má svou jedinečnou charakteristickou kresbu srsti, která jej umožňuje identifikovat," uvedla CHKO Brdy na Facebooku. "Jsme zvědaví, zda ten "brdský" byl už monitorován, než se objevil v Brdech," dodala CHKO Brdy.

V Brdech ochránci od 90. let zaregistrovali rysa vícekrát. Ti do oblasti pronikali z jihu ze Šumavy. Mladí rysi dokážou překonat desítky kilometrů i hustěji obydlenou krajinou, většinou pro ně ale představuje překážku - mohou se tam totiž setkat s pytláky nebo narazit na rušné silnice. Nové domovy si tak příliš často nehledají.

 


Názory na článek  Nečekaná návštěva středních Čech: fotopasti zachytily rysa
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy