Silvestr: velké změny v jízdních řádech, vlaky čeká omezení

TNBiz (TNBiz), 29.12.2018

Pokud se chystáte cestovat na Silvestra, připravte se na slabší provoz na našich železnicích. Méně vlaků bude jezdit také na Nový rok ráno. Odpoledne ale přijde velká změna, vyjedou totiž desítky posílených vozů a nabídnou tak několik tisíc míst k sezení navíc. Na Silvestra v noci vyjedou i zvláštní vlaky na novoroční mši v poutním chrámu v Hostýně.

I když nebudou omezení na železnici výrazná jako na Vánoce, lidé by se rozhodně měli připravit, že v provozu vlaků dojde k mnoha změnám. Na mnoha linkách končí provoz již brzy večer a i na těch nejfrekventovanějších jedou poslední vlaky kolem desáté hodiny večer.

Omezení se pak dotkne i novoročního rána, kdy běžný sváteční provoz začne až kolem šesté či sedmé hodiny. Nejfrekventovanější tratě jsou v tomto případě výjimkou, kde vlaky vyjedou o něco dříve.

"Na omezení provozu na Silvestra nebo na Nový rok upozorňují např. inverzní údaj 10, který označuje vlaky, které nejedou 24. a 31. prosince a 11, který označuje vlaky, které nejedou 25. prosince a 1. ledna," vysvětlil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

I když klasický provoz končí brzy, v noci vyjedou speciální vlaky, které dovezou poutníky z celé republiky na novoroční mši na svatém Hostýnu na střední Moravě. Vlaky jedou například z Brna, Olomouce, Hodonína nebo Bojkovic. Vlaky do Bystřice pod Hostýnem dorazí po 22. hodině. Zpátky pak vlaky pojedou po 3. hodině ranní.

Pokud lidé ze Středočeského kraje plánují oslavit Nový rok v Praze, nemusí se bát, že by se v noci nedostali domů . "Přestože večerní a běžný ranní provoz bude slabší, než je tomu během obvyklých svátečních dní, a omezení se týká i půlnočních regionálních vlaků, pojedou ty časně ranní vlaky s rozjezdem z pražského hlavního nádraží kolem půl třetí také na Nový rok 1. ledna," uvedl Šťáhlavský.

Na Nový rok odpoledne pak čeká železniční dopravu pořádné posílení, vyjedou desítky dodatečných vozů a také posilové spoje SC Pendolino. Ty pojedou v trase Praha – Ostrava – Praha jak 1. tak 2. ledna.

 

Z ostravského hlavního nádraží vyrazí dodatečné expresy v 19:19 hod. a zastaví ještě v Ostravě-Svinově, Olomouci hl. n. a mimořádně také v Zábřehu na Moravě. Od 1. až do 7. ledna bude jezdit z Košic do Prahy také posilový noční expres EN Bohemia.

"Posilové vozy budou zařazeny i do dalších dálkových vlaků na většině linek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, ať už jde o spojení Ostravska, Valašska, Slovácka nebo Brna s Prahou nebo linky Jižní expres, Západní expres, Hradečan, Vltava a jiné," doplnil Šťáhlavský.

Názory na článek  Silvestr: velké změny v jízdních řádech, vlaky čeká omezení
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy