Předložený zákon o regulaci makléřů není důrazný

Jana Brožková (Bydlet.cz), 21.01.2019
Dlouho očekávaný zákon o realitním zprostředkování zamíří dnes, v pondělí 21. ledna na vládu. Zavést by měl přísnější podmínky pro realitní makléře, kteří budou muset mít nově vysokoškolské vzdělaní nebo potřebnou kvalifikaci. „Jsme určitě rádi, že se zákon plánuje zavést. Domníváme se však, že jeho současný návrh dostatečně nereflektuje situaci na realitním trhu. Bohužel je příliš vágní, chybí mu důraznost. Podmínky v něm jsou nastavené obecně a velmi těžce dokážou trh regulovat,“ prohlásil o něm Martin Fojtík, provozní ředitel společnosti Fincentrum Reality.

Jedna z největších realitních kanceláří v České republice je jednoznačně pro tvrdší postup a jasnější vymezení pravidel. Podle nově předloženého zákona od Ministerstva pro místní rozvoj může být makléřem ten, kdo má tři roky praxe nebo vystudoval vysokou ekonomickou či právnickou školu. „Tak zaprvé – jak chcete prokazovat tříletou praxi? Jaká jsou hlavní kritéria pro vyhodnocení? To nám není vůbec jasné,“ ptal se Martin Fojtík, podle kterého by vysokoškolské vzdělání v oblasti ekonomie a práva, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví nemělo zaručovat  automatickou kvalifikaci na makléře.

Realitní trh je přece specifická problematika, obecné znalosti by přece neměly stačit pro tak zodpovědnou činnost. Tento postup je velmi těžce obhajitelný a ministerstvo si tím bohužel zjednodušuje práci,“ dodal Martin Fojtík z Fincentrum Reality. Absolvent vysoké školy by měl podle Fojtíka rovněž absolvovat zkoušku odborné způsobilosti, která by se měla týkat stavebního práva, oceňování nemovitostí a daní. „Ve Fincentru Reality uchazeči musí splnit makléřskou zkoušku, a to nejpozději do tří měsíců od nástupu do naší společnosti. Její nesplnění znamená rozloučení se společností. Vzdělávací procesy by měly být nastaveny podobně jako ve finančním poradenství, kde se zkoušky opakují po několika letech.“

V současné době nová pravidla pro získání hypoték prověřila odbornost a kvalitu realitních zprostředkovatelů. „V posledních týdnech jsme se často setkali s tím, že přišli klienti od konkurence a byli nešťastní. Vybrali si nemovitost, na kterou jim někdo slíbil prostředky, jenže poté zjistili, že na částku nedosáhnou,“ dodal Martin Fojtík.

Zdražení služeb makléřů je velmi pravděpodobné

Nově zákon počítá s pojištěním zprostředkovatele realitního obchodu nejméně na 1,75 milionu korun. Pokud se makléř nepojistí, riskuje pokutu až jeden milion korun. „Myslím, že tohle velmi pravděpodobně zapříčiní zdražení služeb makléřů. Dále patrně nebude možné uschovávat milionové částky v realitních kancelářích, což sice kvitujeme, ale část nákladů se přenese na klienty. Ti za uschování částky nemusí platit advokátní kanceláři, notáři nebo bance,“ dodal Martin Fojtík, provozní ředitel Fincentrum Reality.

Dále nesouhlasíme s tím, že přechodní období je nastavené na dva roky. Ochranná lhůta je příliš dlouhá, měla by být snížena maximálně na jeden rok. Rovněž se nám nelíbí, že nebude existovat veřejný seznam realitních zprostředkovatelů, jako mají advokáti a finanční poradci.“

 

Názory na článek  Předložený zákon o regulaci makléřů není důrazný
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Ceny nemovitostí