Produkce odpadu každoročně roste, největší česká kavárenská síť chce plasty vynechat

Jana Brožková (Bydlet.cz), 12.03.2019
 V posledních několika měsících zaplavil český spotřebitelský trh nový trend. Mnoho kaváren, pekáren i obchodů dalo zelenou boji s jednorázovými plasty a připojilo se k iniciativě kampaně #dostbyloplastu. Jedním z prvních účastníků kampaně je také největší česká kavárenská síť CrossCafe. Podle provozního ředitele Luboše Martínka je firma schopna ročně eliminovat až 1 425 000 kusů jednorázového odpadu.

„CrossCafe bylo jednou z prvních sedmi firem, která se připojila k iniciativě Ministerstva životního prostředí #dostbyloplastu. Smyslem kampaně je vytvořit pro naše zákazníky takové alternativy, které pro ně budou ekonomicky výhodné a zároveň i ekologicky přínosné,“ říká Luboš Martínek.

Téměř polovinu plastového odpadu tvoří obalyEvropa ročně vyprodukuje téměř 26 milionu tun odpadu z plastu

Celková produkce odpadu každoročně roste. Podle Zprávy o životním prostředí za rok 2017 se v České republice od roku 2009 navýšila produkce komunálního odpadu o celých 7 %1.  Alarmující jsou zejména čísla, která se týkají plastových odpadů. Evropská strategie pro plasty v oběhovém hospodářství uvedla, že se v Evropě každoročně vyprodukuje asi 25,8 milionu tun plastů. V celosvětovém měřítku pak až 300 milionů tun. „Statistiky mluví jasně – téměř polovina veškerého plastového odpadu tvoří obaly. Z toho důvodu jsme se rozhodli tyto materiály začít redukovat. Veškeré pokrmy a nápoje, kteří naši zákazníci konzumují uvnitř kaváren, jsou servírovány ve skle nebo na porcelánu. Inovace proběhly také v našich dochucovacích koutcích, kde docházelo k velké produkci jednorázového odpadu. Zmizely kusově balené cukříky, mléko a cukr jsou k dispozici ve skleněných nádobách. Z volného odběru jsme vyřadili také plastová brčka, která jsou nyní dostupná pouze na vyžádání,“ komentuje Martínek.

Recyklace není řešením

Podle průzkumu společnosti EKO-KOM patří Češi mezi přeborníky v třídění odpadu - pravidelně jej třídí tři čtvrtiny z nás. Tato činnost je bezesporu správná a přínosná, ale v dlouhodobém horizontu není řešením. Kolektivní systém EKO-KOM uvedl, že Češi v posledních 15 letech vytřídili 8,3 milionu tun obalového odpadu. Z toho se ale zrecyklovalo pouhých 34 %. A to je jádro problému – použité plasty stále více znečišťují oceány, podle odhadů UNESCO připadlo v roce 2006 na každou čtvereční míli více než 46 000 kusů plastů2.

Zdroje:

1. https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/produkce_nakladani_odpady_2017/$FILE/OODP-Produkce_a_nakladani_2017-20181003.pdf

2. http://www.unesco.org/new/en/natural-sciences/ioc-oceans/focus-areas/rio-20-ocean/blueprint-for-the-future-we-want/marine-pollution/facts-and-figures-on-marine-pollution/

 


Názory na článek  Produkce odpadu každoročně roste, největší česká kavárenská síť chce plasty vynechat
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy