Předkupní právo komplikuje situaci na realitním trhu, nepomohla ani novela

Jana Brožková (Bydlet.cz), 26.04.2019

Velké problémy přineslo v loňském roce znovuzavedení předkupního práva. Podle analýzy společnosti Fincentrum Reality se dál dotýká až 40 % všech transakcí za poslední dobu. Situaci významně nerozklíčovala ani novela občanského zákoníku, kterou v prvním kole projednávání podpořila Sněmovna. „Na jednu stranu máme radost, že můžeme klientům prodávající byty sdělit, že snad v příštím roce nebudou muset řešit peripetie ohledně garážových stání. Na druhou stranu nás velmi nemile překvapilo, že novela řeší pouze byty. Například příjezdové cesty k domům zcela opomíjí,“ prohlásila Andrea Daňhelová, vedoucí právního oddělení z Fincentrum Reality.

Od ledna 2018 musí vlastníci nebytové jednotky nejprve písemně nabídnout prodej podílu ostatním majitelům v domě. Nejčastěji se jedná o garážová stání, předzahrádky nebo sklep. Do té doby nemovitost není volná. Problémy s tím vzniklé měla napravit aktuální novela občanského zákoníku. Podle Fincentrum Reality se však odstranila jen část potíží při prodeji nemovitosti. „Pokud novela v této podobě projde, dojde k odstranění pouhé části problémů, které na trhu s předkupním právem řešíme,“ upozornila Andrea Daňhelová.

Podle vedoucí právního oddělení přední české realitní kanceláře řeší novela pouze problematiku prodeje jednotek v bytovém domě. Případy týkající se prodejů bytů, které jsou v rodinných domech či prodejů pozemků nacházejících se kolem domu, se novela nezabývá. Nejasné tedy zůstávají případy související s příjezdovými cesty. „Tuto důležitou problematiku do novely zákonodárce vůbec nezahrnul. Klientům se tak může stát, že si někdo bude nárokovat příjezdovou cestu k nemovitosti a do domu se jen tak nedostane,“ prohlásila Andrea Daňhelová, vedoucí právního oddělení Fincentra Reality. „Bylo by jistě vhodné přehodnotit současnou úpravu předkupního práva a pokusit se vymyslet praktičtější řešení.“

Fincentrum Reality doporučuje předkupní právo buď zcela zrušit či lépe specifikovat. „Případným řešením je rozdělení převodu vlastnictví podílu podle toho, zda se jedná o věc hlavní či vedlejší,“ doplnila Andrea Daňhelová.

 

 

 

Názory na článek  Předkupní právo komplikuje situaci na realitním trhu, nepomohla ani novela
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Ceny nemovitostí