Změna zástavy hypotéky v roce 2019 – kdy a za kolik?

Změnila se ve Všem životě finanční či rodinná situace a potřebujete u hypotéky změnit nemovitost či nemovitosti, které jste dali bance do zástavy? Je to možné, níže se dozvíte, jaké jsou podmínky.

Výměna „kus za kus“

Změnu zástavy hypotečního úvěru je běžným úkonem, které jsou schopny zajistit všechny hypoteční banky v České republice. Změnu je možné učinit kdykoliv během splatnosti hypotečního úvěru, počítejte však s poplatky:

- dodatek smlouvy o hypotečním úvěru (zpravidla 3 000 – 5 000 )

- nový odhad ceny nemovitosti (cca 3 500 – 6 000 dle banky a typu nemovitosti)

- platba nového pojištění nemovitosti (nemovitost poskytnutá do zástavy musí být pojištěna)

- poplatky na katastru nemovitostí

Aby bylo možné změnu zástavy provést, je nutné aby:

- Nová nemovitost byla vhodným předmětem zajištění, tj. aby se jednalo o byt, rodinný dům, bytový dům a další typy nemovitostí, které banky akceptují jako zástavu, tj. neuspějete např. se zemědělskou půdou, některými typy rekreačních objektů, sady apod.

- Nová nemovitost měla dostatečnou hodnotu, tj. aby byl zachován poměr LTV (cena nemovitosti / výše úvěru). V opačném případě Vám hrozí, že banka žádost o změnu zamítne z důvodu nedostatečně hodnotné zástavy, případně Vám zvýší úrokovou sazbu z důvodu vyššího LTV úvěru.

- Se zástavou nové nemovitosti (či její části) souhlasili všichni její majitelé / spolumajitelé.

U změny zástavy nemovitosti si příliš nepomůžete čekáním na konec fixace úrokové sazby, protože změna zástavy znemožňuje snadné refinancování k jiné bance, tj. refinancování bez nutnosti zhotovení odhadu ceny nemovitosti. Konec fixace Vám však dává možnost učinit změnu zástavy, kterou není schopna provést Vaše banka, např. z důvodu nárůstu LTV či faktu, že stávající banka neakceptuje novou nemovitost jako zástavu (např. jedná se o rekreační objekt či stavební pozemek).

Vyvázání jedné či více ze zastavených nemovitostí

V praxi dochází i k situacím, kdy dlužníci na začátku splatnosti hypotéky ručí více nemovitostmi s tím, že následně některé z nemovitostí chtějí vyvázat. Toto je možné za stejných podmínek jako v případě, kdy dochází k výměně zástavy, tj.

- je nutné zachovat odpovídající poměr LTV

- je nutné ručit nemovitostí, kterou banka akceptuje jako samostatnou zástavu

I v případě vyvázání některé z nemovitostí počítejte s poplatkem 3 000 – 5 000 za dodatek smlouvy o hypotečním úvěru.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Hypotéky